Gündem Haberleri

  Mısır ordusunun önünde üç seçenek var

  STRATFOR
  14.02.2011 - 15:16 | Son Güncelleme:

  ABD’de ‘Gölge CIA’ olarak bilinen düşünce kuruluşu STRATFOR, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in Eylül ayına kadar görevinin başında olacağını açıklamasının ardından, ordunun önündeki seçenekleri değerlendirdi. Mübarek’in verdiği kararın hem Washington'ı, hem de orduyu şoke ettiği belirtilen analizde, bu açıklamanın öncesinde CIA Başkanı Leon Panetta’nın, Mübarek’in istifası kesinmiş gibi konuştuğu hatırlatıldı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

   

  STRATFOR, ordunun şu an içinde bulunduğu kriz ortamında, önünde üç seçenek olduğunu vurguladı.

   

  İlk seçenek, halkın değil askerin olayların seyrini belirlediği bir rejim değişikliğine kapı açıyor. İkinci seçenek, şu ana kadar tarafsızlığını koruyan ordunun halkla karşı karşıya gelme ihtimalini doğuruyor. Polisle olduğu gibi, orduyla yaşanacak çatışmalar, askerin rejimi koruma arzusunun ve ordunun halka düşman olmadığı algısına zarar verebilir.


  Bu da geriye üçüncü seçeneği, yani darbe olasılığını bırakıyor. Mübarek, her durumda Eylül ayında görevini terk edecek. Ordu, anayasaya aykırı bir eylemde bulunmak istemiyor. Ancak Mübarek’in kararı, orduyu, kabul edilemez olan ilk iki seçenekten birini tercih etmeye zorluyor. Bu da, Mübarek’i koltuğundan indirmek için geriye askeri müdahale seçeneğini bırakıyor.


  HEMEN HAREKETE GEÇİLMELİ
  Nasıl bir karar alınırsa alınsın birkaç saat içinde harekete geçilmesi gerektiğini unutmamak lazım.

   

  Kahire’de bugün, protestoculara yenilerinin katılacağı ve kalabalığın harekete geçeceği muhtemel.

   

  Bunun ardından ordu geri adım atmaya zorlanacak ve olayları seyrine bırakacak, veya protestocuların üzerine ateş açacak. Dahası, en son seçeneği hayata geçirebilmek için, askeri ve zırhlı birlikler şimdiden mevzi almalı. Bu hareket, protestocuları korkutma amacıyla yapılabilir.

   

  Şu ana kadar, ordu protestocularla olabildiğince yüzleşmemeye çalıştı. Protestocular da orduya duygusal yakınlık gösterdi. Bu politikayı devam ettirebilmek ve Mübarek ile baş edebilmek için, var olan seçenekler onu birkaç saat içinde koltuğundan indirmek veya durumun kontrolünü kaybetmek gibi görünüyor. Ancakbu karar bu gün içinde alınmalı:. Böylece 11 Şubat’ta Cuma namazının ardından başlayacak gösteriler öncesi duyurulabilir.


  Protestocuların, Mübarek’in yetkilerini yardımcısı Ömer Süleyman’a devretmesiyle yetinmesi krizi sona erdirebilir. Ancak şu dakikada böyle bir olasılık görünmüyor. Bu yüzden, Mısır ordusunun alması gereken bazı kararlar var.

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı