Gündem Haberleri

  Mısır Müslüman Kardeşler örgütünden Gazze'ye ilk ziyaret

  A.A.
  29.10.2011 - 21:26 | Son Güncelleme:

  Mısır Müslüman Kardeşler örgütü üyeleri Hamas'ın kontrolü altındaki Gazze'yi ilk kez ziyaret etti.

  Hüsnü Mübarek'in devrilmesinin ardından Mısır siyasetinde görülen değişim, bugün başka bir noktaya taşındı. Kasım ayında yapılması planlanan seçimlerde başarı elde etmesi beklenen Müslüman Kardeşler örgütünün temsilcileri, Gazze'yi ilk kez ziyaret etti. Ziyaret, Mübarek sonrası Mısır'ın Gazze siyasetinde büyük bir değişimin işareti olarak değerlendirildi.
  Cuma El Amin'in liderlik ettiği heyet, ilk olarak Gazze'deki yönetimin başbakanı İsmail Haniye'yi ziyaret etti, ardından da, Mısır'ın arabuluculuğu ile yapılan anlaşma sayesinde serbest bırakılan Filistinli mahkumlar için düzenlenen etkinliğe katıldı.
  El Amin, meclis bahçesindeki etkinlikte, serbest bırakılan mahkumlara seslendi. Daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan El Amin, “Kardeşlerimizin serbest bırakılmasını kutlamaya geldik. Onlarla gurur duyuyoruz. Direniş kendini ispatladı” dedi.
  Kahire'de bir açıklama yapan Müslüman Kardeşler Sözcüsü Mahmud Cozlan ise, “Bu, Müslüman Kardeşler'den Gazzze'ye giden ilk heyet. Daha önce izin verilmiyordu” diye konuştu.
  Gazze'yi kontrol eden Hamas da Müslüman Kardeşler hareketinden esinlenilerek kurulmuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı