Gündem Haberleri

  Mısır’ın gönlü alınmalı

  Faik KAPTAN / DHA
  13.09.2013 - 01:44 | Son Güncelleme:

  Mısır’a yaptıkları 3 günlük ziyareti tamamlayarak Türkiye’ye dönen CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu ve Milletvekili Osman Korutürk, Atatürk Havalimanı’nda düzenledikleri basın toplantısında Mısır halkının, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, El Ezher Şeyhi ile ilgili sözlerinden çok kırgın olduklarını ve bunun bir an önce düzeltilmesi gerektiğini söylediler.

  AK Parti’yi şikayet etmediklerini de belirten Loğoğlu, Başbakan’ın, El Ezher Şeyhi ile ilgili sözleri dolayısıyla derhal gönül alınması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

  HERKES DERİNDEN YARALANMIŞ

  “En önde gelen konu Türkiye’nin Mısır’ın iç işlerine bu kadar karışmasının ve El Ezher Şeyhi konusunda Sayın Başbakan’ın ifadeleri. Bunu hakaret olarak nitelendiriyorlar. Her noktada ve herkes tarafından bu dile getirildi. Bunun bir özür gerektirdiği şeklinde değerlendirmeleri oldu. Sadece Müslüman kesimler değil, Kıpti kilisesi yetkilileri de çok derinden yaralandıklarını ve üzüldüklerini belirtti. Biz o nedenle Türkiye’de herkesin bu bağlamda düşünmediğini belirttik. Şeyhi de ziyaret ettik. Saygın bir insan. Mısır’da 2 şey yapmadık. Bir AKP’yi şikâyet etmedik. Mısırlılar şikâyet etti. Hem de o kadar ağır ifadelerle şikâyet ettiler ki, müdahalede bulunduk. ‘Bunu yapamazsınız. Biz nasıl sizin Türkiye olarak siyasi şahsiyetlerinize kurumlarınıza saygı gösteriyorsak, siz de görüşleri ne kadar eleştirirseniz eleştirin, Türkiye’deki siyasi şahsiyetlere, Başbakanımıza ve kurumlarımıza da sizlerden aynı saygıyı bekliyoruz’ şeklinde bir karşılık vererek buna razı olmadığımızı bildirdik. Bizim kanaatimize göre Türkiye -Mısır ilişkilerini düzeltmek o kadar zor değil. En önemli nokta El Ezher Şeyhi’ne yönelik ifadelerle ilgili, bir şekilde Türkiye tarafından gönül alınması. Bunu özür olarak söylemek istemiyorum ama gönül alınması herhalde Mısır halkını derinden yaralayan bu acısını ve tepkisini hafifletecektir.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı