Gündem Haberleri

  Mısır, Filistin'in kapısını dünyaya açıyor

  AA
  08.07.2012 - 11:32 | Son Güncelleme:

  Filistinli bir yetkili, Mısır'ın Gazze'nin güneyinde bulunan Refah sınır kapısını 24 saat süreyle açık tutacağını bildirdi.

  İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, Gazze'deki Filistin Hükümeti ile Mısır tarafı arasında, Gazze'nin güneyindeki Refah sınır kapısının önümüzdeki dönemde sürekli açık tutulması konusunda anlaşmaya varıldığını belirtti.

  Önümüzdeki dönemde bu anlaşmanın yürürlüğe gireceğini ifade eden yetkili, anlaşmanın içeriği ve zamanı hakkında bilgi vermekten kaçındı. Öte yandan, Mısır, bu konuda herhangi bir açıklama yapmadı.

  Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, anayasa yeminini ettikten sonra geçen hafta Kahire Üniversite'sinde yaptığı konuşmasında, Mısır'ın cumhurbaşkanı, hükümeti, halkı ve bütün kurumları ile Filistin halkının meşru haklarına kavuşana kadar yanında olduğunu ve bunun için bütün enerjisini harcayacağını söylemişti.

  GAZZE'NİN DÜNYAYA AÇILAN TEK KAPISI

  Gazze'nin dünyaya açılan tek kapısı olan Refah sınır kapısı, Refah kentinin güneyinde, Mısır'ın Sina yarımadası tarafında yer alıyor.

  İsrail, Haziran 2006'da “Gilad Şalit” adlı İsrailli askerin Filistinli gruplar tarafından esir alınması sonrasında sınırı kapatmış, uluslararası gözlemcilerin Gazze'ye geçişine izin vermemişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı