Gündem Haberleri

  Mısır endişesi güvenli limanlara talebi artırdı

  EkoNet
  31.01.2011 - 10:14 | Son Güncelleme:

  Mısır'da yönetime karşı baş gösteren olayların Orta Doğu'ya da yayılacağı endişesi piyasaları tedirgin ederken, altın, dolar, petrol gibi güvenli limanlar ile emtia ürünlerine talebi artırdı. İngiliz Brent tipi petrol 100 dolara yaklaşırken, euro/dolar paritesi de 1.36'ya geriledi.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor        

   

  Mısır'da 100'den fazla kişinin hayatını kaybettiği protesto dalgasının, Suudi Arabistan gibi diğer otokratik yönetime sahip rejimlere de sıçrayacağı ve dünya petrol arzını tehlikeye atacağı korkusuyla 13 Mart teslimi Brent tipi petrolün varil fiyatı 99.55 dolara kadar çıktı. ABD ham petrolünün varil fiyatı ise 90 doların hemen altında seyrediyor.

   

  Mısır'daki olayların önemli petrol arz rotalarından biri olan Süveyş Kanalı'ndaki güvenliği tehdit edeceği ve rota değişikliklerinin maliyeti artıracağı beklentisi de petrol fiyatlarını etkileyen diğer risk olarak görülüyor.

   

  DOLAR YÜKSELDİ

  Kaygılar, güvenli liman olarak görülen dolara da talebi artırırken, geçen hafta hızlı yükseliş göstererek 1.37'in üzerine çıkan euro/dolar paritesini de yeniden 1.36'sınırı getirdi. İçeride de dolar/TL 1.60'ın üstünde bulunurken, euro/TL 2.20'ye yakın seyrediyor.

   

  Reuters'a konuşan dünyanın en büyük tahvil fonu PIMCO'nun CEO'su Mohamed El-Erian, "Ülkedeki istikrarsızlığın sürmesi durumunda, yatırımcıların tepkisi petrol ve Hazine tahvillerinin fiyatlarını artıracak ve küresel hisse senetleri piyasalarını aşağı çekecek" değerlendirmesini yaptı.

   

  Altın da yaşanan jeopolitik belirsizlikle yatırımcıların yeniden gözünü çevirdiği güvenli liman haline geldi. Son günlerde özellikle ABD'den gelen olumlu ekonomik verilerin etkisiyle talebi düşen ve onsu 1,308 dolara kadar düşen altın, sert şekilde yükseldi. Gün içinde 1.335 doların üzerinde işlem gören altın daha sonra 1,330 doların altına geriledi.. İçeride de cumhuriyet altını 464 lira, çeyrek altın ise 115 liradan satılıyor.

   

  MOODY'S NOT DÜŞÜRDÜ 

  Bununla birlikte Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, politik risklerin son dönemde ciddi şekilde artmasının ve politik gelişmelerin Mısır'ın hali hazırda zayıf olan kamu finansmanını baltalayabileceği gerekçesiyle, Mısır'ın 'Ba1' olan kredi notunu bir basamak düşürerek 'Ba2'yeçekti. Kuruluş, ülkenin 'durağan' olan görünümünü ise 'negatif' olarak revize etti.

   

  Avrupa borsaları da güne hafif ekside başlarken, Asya'da bugünkü işlemlerde borsalar Çin'deki yüzde 1'lik yükselişin dışında yüzde 0.5 ile yüzde 1.3 arasında değer kayıpları yaşadı.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı