Gündem Haberleri

  Mısır’da iç savaş korkusu

  Metin TURAN / KAHİRE/TRT
  12.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Haftasonu 13 kişinin ölümüyle sonuçlanan Müslüman-Hıristiyan çatışmaları, yeni rejimin kurulması sürecinde Mısır’ı bir kez daha siyasi krizin eşiğine getirdi.

  Kahire’nin İmbaba semtinde Müslüman bir kadının zorla tutulduğu gerekçesiyle Aziz Mina Kilisesi’nin ateşe verildiği, Selefi Müslümanlarla Kıpti Hıristiyanların çatıştığı günden bu yana süren irili ufaklı sokak kavgaları, “İç savaş çıkar mı” endişelerini de beraberinde getirdi.
  Mısır güvenlik güçleri, bir süredir boşladığı Kahire’deki kiliselerin güvenliğini yeniden ele alırken, karşılıklı protestolar sürüyor. Hıristiyanlar, Washington’dan, Mısır’daki azınlık dini mensuplarının koruması için yardım talebinde bulundular. 80 milyonluk Mısır nüfusunun yaklaşık yüzde 10’unu Hıristiyanlar oluşturuyor.
  Hüsnü Mübarek’in devlet başkanlığını bitiren ayaklanmayı başlatan demokrasi yanlısı eylemcilerse, cuma günü bir kez daha sokağa dökülmeye hazırlanıyor. Eylemcilerin liderleri ve ülkenin bazı aydınları, din bazlı çatışmaları körükleyen politikalara karşı çıkmak üzere demokrasi yanlılarını, Kahire ve Mısır’da isyanın sembolü hâline Tahrir Meydanı’nda toplanmaya çağırdı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı