Gündem Haberleri

  Mısır Çarşısı dosyası Adli Tıpta

  Hürriyet Haber
  23.07.2001 - 17:59 | Son Güncelleme:

  Mısır Çarşısı girişindeki bir büfede 7 kişinin ölümü, 127 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan patlamaya ilişkin beşi hakkında idam cezası istenen 15 sanığın yargılanmasına devam edildi.

  İstanbul 4 No'lu DGM'deki duruşmaya, tutuklu sanıklar Alaattin Öget, Kübra Sevgi, İsa Kaya, Maşallah Yağan, Delibaş Arat, Abdülmecit Öztürk, Baran Öztürk, Heval Öztürk ile tutuksuz yargılanan Pınar Selek katıldı. Diğer tutuksuz 6 sanık ise duruşmaya gelmedi.

  Duruşmada, incelenmek üzere Adli Tıp Kurumu'na gönderilen dava dosyasının henüz iade edilmediği belirtildi.

  Söz alan avukat Alp Selek, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'nden dava dosyasına gönderilen yazıda, kızı Pınar Selek'in "İsyan" kod adını kullandığının anlatıldığını ve kendisinden de eski Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi olarak bahsedildiğini ifade etti.

  Gönderilen yazıda kimliği belli olmayan bir kişinin ifadesine yer verildiğini ve kendisinin suçlu olarak gösterildiğini kaydeden Alp Selek, şunları söyledi:

  "Yazıda kızım kadar benim de ismim geçmekte ve görüldüğü gibi suçlamalar getirilmekte. Ancak bunu yaparken, benim ailemden bu ülkede yetişmiş büyük hukukçular olduğundan, barodaki hizmet ve görevlerimden, partimle ilgili daha önce yaptığım çalışmalardan söz edilmemiş. Suçlayıcı bir şekilde beyanlarda bulunulmuştur. Yazıda tek doğru olan şey, eski TİP üyesi olmamdır."

  AVUKATIN RESİMLİ SAVUNMASI

  Sanık İsa Kaya'nın avukatı Ayhan Erdoğan da, Erdal Nayır'ın öldürülmesi olayına karıştığı iddia edilen müvekkilini karakalem çizilmiş resimlerle savundu.

  Hazırladığı savunmayı resim sehpası üzerine koyduğu büyük boy kağıda çizilmiş kara kalem resimler üzerinde anlatan Erdoğan, Adli Tıp Kurumu'nun verdiği raporlar ile polis tutanaklarının çelişkili olduğunu ileri sürdü.

  Erdoğan, olayın incelenmesi durumunda, polis tutanağının yanlış olduğunun görüleceğini savunarak, konuyla ilgili keşif yapılmasını talep etti. Delil durumu ve dosya kapsamına göre tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar veren mahkeme heyeti, dosyanın Adli Tıp Kurumu'ndan dönüşünün beklenmesi amacıyla duruşmayı erteledi. Duruşmayı, Eşber Yağmurdereli'nin de aralarında bulunduğu bir grup gazeteci-yazar da izledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı