Gündem Haberleri

  Misafir isyanı

  Asım GÜNEŞÖmer ERDEM/İSTANBUL
  14.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül’ün "sorun yok" diye nitelediği Kumkapı’daki Yabancılar Misafirhanesi’nde isyan çıktı. Kötü şartları protesto eden yüzlerce göçmen pencerelerden attıkları Türkçe ve İngilizce notlarda dövüldüklerini, yiyeceklerin pahalıya satıldığını iddia ettiler.

  YASADIŞI yollarla Türkiye’ye giren ya da vize sorunları nedeniyle sınır dışı edilecek olan göçmen ve mültecilerin bulunduğu Kumkapı’daki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Misafirhanesi’nde dün saat 08.00’de isyan çıktı. Meclis İnsan Hakları’nı İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, haziran başında yaptığı incelemede misafirhaneyi, insan hakları açısından sorun yaratmayan bir kurum olarak değerlendirmişti. Misafirhanedeki kötü şartları protesto eden yüzlerce göçmen, koğuşların kapılarını kilitledikten sonra barikat kurdular. Pencereleri kıran isyancı göçmenler, döşemeleri de sökerek pencereden attılar. Ateşe verdikleri battaniye ve elbiselerini sokağa fırlatan göçmenler, olay yerine gelen gazetecilere attıkları Türkçe ve İngilizce yazılı notlarda, misafirhanedeki şartların çok kötü olduğunu, yiyeceklerin pahalıya satıldığını, kötü muameleye maruz kaldıklarını, dövüldüklerini ve haberleşme imkanı tanınmadığını savundular.

  5 YTL’ye ekmek

  Şartların düzeltilmesini isteyen isyancılar konsolosluklarının devreye girmesini ve bir an önce ülkelerine geri gönderilmek istediklerini vurguladılar. Olayın duyulması üzerine göçmen yakınları misafirhaneye geldiler. Afgan Hamit Balta ve eşi Semra Balta’nın 4 yaşındaki çocuklarıyla birlikte 1 aydır burada tutulduğunu belirten Mustafa Çalışkan "Yemek konusunda sıkıntı yaşıyorlarmış. Kantin çok pahalıymış. Ekmek 5 YTL’ye satılıyormuş. Haberleşme imkanı tanınmıyormuş" dedi.

  1 yıldır oradalar

  Olayın başlamasından kısa süre sonra fenalık geçiren bazı isyancılar ambulans ve ekip otolarıyla hastanelere sevk edildi. Ülkelerine geri gönderilmesi için gereken paranın konsolosluklar tarafından karşılanmaması yüzünden 1 yılı aşkın süre misafirhanede kalanlar olduğu ileri sürüldü.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı