Gündem Haberleri

  Miro, İstanbul'a geldi

  Hürriyet Haber
  06.05.2008 - 17:20 | Son Güncelleme:

  İstanbul, sanat tarihinin bir ustasını daha ağırlıyor. Kübist akımın önde gelen temsilcilerinden Joan Miro'un yapıtlarından oluşan sergi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi'nde açıldı. Sergi 31 Ağustos tarihine kadar sürecek.

  Fransa’nın çağdaş sanat alanındaki ilk özel vakfı olan Maeght Vakfı’nın işbirliğiyle düzenlenen ve Miro'nun 120 eserinin yer aldığı sergide ünlü sanatçının “İstanbul’da Defile” adlı tablosunu görmek de mümkün.

  Joan Miró Ferra, 1893'te İspanya, Barselona'da dünyaya geldi. 14 yaşında Barselona'da La Lonja’s Escuela Superior de Artes Industriales y Bellas Artes (Güzel Sanatlar ve Endüstriyel Sanatlar Okulu)'na katıldı. 3 yıllık sanat eğitimi sonrasında, burada memur olarak göreve başladı. Daha sonra sanat çalışmalarına devam edebilmek için bu görevi bıraktı ve 1912-1915 yılları arasında Barselona'daki Francesc Galí’s Escola d’Art isimli sanat okuluna devam etti. Galeri sahibiolan José Dalmau'nun teşvikiyle ilk sergisini Barselona'da 1918 yılında açtı.

  1920 yılında Paris gezisi sırasında Pablo Picasso ile tanıştı. Bundan sonra Miro zamanının yarısını Paris'te geçirmeye başladı ve burada tanıştığı Max Jacob, Pierre Reverdy, ve Tristan Tzara ile Dada hareketine katıldı. Paris'teki ilk sergisi 1925'te Galeri Pierre'de büyük bir surrealist hareket olarak yankı buldu.

  Miro, İstanbula geldi

   
  Dona i Ocell (Kadın ve Kuş), Miro'nun Barselona'daki bir eseri1936'da iç savaş sebebiyle İspanya'yı terk etmek zorunda kaldı, 1941'de geri döndü. Aynı yıl New York, The Museum of Modern Arts'da ilk büyük retrospektif sergisini açtı. Miro, Josep Lloerns y Artigas'la birlikte seramik çalışmalarına başladı bununla beraber baskı alanına da ilgi gösterdi. 1954-1958 yılları arasını bu iki konuya konsantre olarak geçirdi. 1954'deki Venedik Bienali'nde grafik dalında büyük ödüle layık görüldü ve çalışması bir sonraki yıl Kassel'de yapılan ilk Documanta Fuar'ına dahil edildi. 1958'de Paris UNESCO Binası'ndaki eseri ile Uluslararası Guggenheim Ödülünü aldı. Sonraki yıl tekrar resim yapmaya başladı, 1960 yılında heykeltraşlığa başladı. Miro'nun retrospektifleri, Paris, Musée National d’Art Moderne ve Grand Palais'de yer aldı.

  Miro, 25 Aralık 1983'te İspanya'nın Palma de Mallorca şehrinde hayata gözlerini kapadı.

  Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi
  Meşrutiyet Caddesi No.65
  34443 Tepebaşı - Beyoğlu - İstanbul
  Tel. 212 334 99 00

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı