GeriGündem Mirel: Türkiye tarama sürecine iyi başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mirel: Türkiye tarama sürecine iyi başladı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu aday ülkelerden sorumlu Direktörü Pierre Mirel, Türkiye'nin, AB ile tarama sürecine iyi başladığını ve iyi sürdürdüğünü söyledi.

Pierre Mirel, Türkiye ile AB arasında devam eden tarama süreci ile Mart ayında başlaması beklenen fiili müzakerelere ilişkin sorularını yanıtladı. Türkiye ile Brüksel ve Ankara'da tarama çalışmalarının gerçekleştirildiğini belirten Mirel, Türkiye'nin tarama sürecine çok iyi hazırlanmış olduğunun altını çizerek, “Tarama süreci, Türkiye'nin ödevine iyi hazırlandığını gösteriyor” dedi.

FİİLİ MÜZAKERELER

Müzakere sürecinde, Türkiye'nin üstüne düşen görevi yapmasının, başarıyı da beraberinde getireceğini belirten Mirel, “Fiili müzakerelerin de başarıyla gerçekleştirileceğine inanıyorum” diye konuştu.

Türkiye'nin, fiili müzakerelere, başmüzakerecilik koordinasyonunda yapılanmayla başlayacağının altını çizen Mirel, geçmişteki tecrübeler de dikkate alındığında tek bir ideal müzakere yapısının bulunmadığını söyledi.
Müzakere sürecinde ülkelerin farklı yapılanmalarla katılım müzakerelerini sürdürdüklerini vurgulayan Mirel, Türkiye'nin de üç farklı yapıdan oluşan müzakere sisteminin bulunduğunu, sistemin doğru olup olmadığını söylemek için henüz erken olduğunu belirterek, ”Müzakerelere ilişkin üç farklı yapılanma var. Hangisinin daha iyi olduğu altı aylık test sürecinde belli olur”' dedi.

DAYANIŞMA

Türkiye'nin AB ile katılım müzakerelerini etkileyecek bir çok faktörün bulunduğunu ve bunların etkilerinin farklı farklı olacağını ifade eden Mirel, müzakere sürecinin başarısını belirleyecek olan bu faktörlerin başında, mesleki örgütlerle devamlı dayanışma, danışma ve bilgilendirme geldiğini kaydetti.

Mirel, müzakereleri etkileyecek diğer faktörlerin, toplumun tüm kesimlerini temsil eden geniş bir siyasi uzlaşma olduğunu belirtirken, müzakerelerin yüzde 90'ının üye ülkenin kendi evinde gerçekleştirdiği güçlü hazırlıklarla yürütüldüğünü, bu nedenle Türkiye'nin yapacağı hazırlıkların büyük önem taşıdığını ifade etti.
Uygulamaların önemine dikkat çeken Mirel, AB'nin kurallarına uymak açısından, reformlar kadar bunların uygulanmasının da önem taşıdığını kaydetti.

Mirel, müzakere sürecinde, iletişim ve doğru bilgilendirmenin, müzakerelerin başarısında katkıda bulunacak bir unsur olduğunu söyledi.

Müzakere sürecinin zorlu bir süreç olduğunu hatırlatan Mirel, Türkiye'nin, müzakere sürecine başlayarak önemli bir aşama kaydettiğini ve çalışmalarına devam ederek bu süreci tamamlayacağını bildirdi. 2006 sonbaharında bütün fasıllarda tarama çalışmalarının tamamlanması bekleniyor. Şu ana kadar 7 fasılda tanıtıcı tarama ve 6 fasılda ayrıntılı tarama çalışması tamamlandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle