Gündem Haberleri

  Mir paniği

  Hürriyet Haber
  12.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nostradamus'un kehanetlerine dayanılarak bu yaz Paris'e düşeceği iddia edilen Rus Uzay Üssü MİR hava sızdırınca Fransa ve Rusya'da panik yaşandı.

  MİR'deki üç kozmonot, hava sızdıran bu küçük deliğin yerini belirlediler. Böylece yaklaşık bir haftadır istasyonun iç basıncının sürekli düşmesinin sebebi de ortaya çıktı. Ancak teknisyenler, arızanın çok tehlikeli olmadığını belirterek, ‘‘Delik çok küçük, basınç düşüşü de önemsiz. Bir hafta içinde onarırız’’ diye açıklama yaptılar. Bu açıklamaya rağmen, ‘‘MİR düşecek’’ korkusu taşıyan Batı nefesini tutmuş arızanın giderilmesini bekliyor.

  Malzemeler gidiyor

  Öte yandan, geçen hafta Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü'nde fırlatma sırasında patlayan füze yüzünden, MİR'e gönderilecek malzemelerin fırlatılması tehlikeye girdi. MİR uçus sorumlusu Lionel Suchet, MİR'e malzeme götürecek kargo gemisinin 14 Temmuz'da havalanacağını söylemesine rağmen, Rusya ile Kazakistan arasındaki koyu pazarlık sürüyor. Tazminat ve garanti isteyen Kazakistan Baykonur Uzay Üssü'nü kapalı tutuyor.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı