Gündem Haberleri

  Minik Türk ressam Dünya şampiyonu

  Adana
  21.02.2005 - 18:17 | Son Güncelleme:

  Adanalı minik ressam Dilara Alp, Japonya'da düzenlenen ve 51 ülkeden 12 bin 597 yarışmacının katıldığı ”Uluslararası Çevresel 5. Çocuk Yarışması”nda, “görmediği, ancak özlemini çektiği ve hayal ettiği” köy yaşantısını anlattığı yapıtıyla ”Dünya Birincisi” olarak yeteneğini kanıtladı.

  Başkent Üniversitesi Adana Başkent Okulları 5. sınıf öğrencisi Dilara Alp, çevrenin ve yeşilin hızla yok edildiği, beton binaların gökyüzüne doğru daha çok yükseldiği günümüzde çevre konusunda resim yapmakta zorlandığını anlattı.

  Türkiye'de yeşil alanların hızla yok edilmesinden endişe duyduğunu ifade eden Alp, “Televizyon ve sinemalarda gördüğüm, gidip görmediğim, ancak özlemini çekerek hayal ettiğim köy yaşantısını anlattığım resimle dünya birincisi olmak beni çok mutlu etti” dedi.

  Başarının sadece kendisine ait olmadığını belirten Dilara Alp, resim yapmayı yaşamı boyunca sürdüreceğini, annesi ve öğretmenlerinden sürekli destek aldığını belirterek, şunları söyledi:

  “Başarıda ekip çalışmasının yararını gördüm. Dünya birincisi olduğumu öğrenince şok yaşadım. Çünkü, hayal gücümü kullanarak resim yapmıştım.

  Dünya çocuklarının köylerimizde yaşayan Türk ailelerini tanımalarını istedim. Yöresel kıyafetleri ve renkleriyle köy yaşantısını anlattığım resmin, 51 ülkeden 12 bin 597 yapıtı geride bırakacağımı beklemiyordum. Başta annem olmak üzere, sürekli olarak yüreklendiren ve sabırla zaman ayıran resim öğretmenim Hafize Ersoy ve okul yöneticilerine minnettarım. Resim çizmeyi yaşamım boyunca geliştirerek sürdüreceğim.”

  Anne Füsun Memili de Dilara'nın 3 yaşından bu yana resim yaptığını belirterek, duygularını şöyle anlattı:

  “Kızımın böyle bir patlama yapacağını bekliyordum. Çünkü, ona aldığım bebekler ve diğer oyuncaklar yepyeni duruyor. O daha çok resim yapmayı seviyor. Ne zaman çarşıya çıksam ve Adana dışına gitsem Dilara, bana sürekli olarak (pastel boyalarımı unutma) derdi. Bu özelliğini bilen yakınlarımız da ona her zaman resim malzemeleri armağan ederlerdi. Defalarca evde resim sergisi açarak komşuların görmesini isterdi.”

  İlköğretim Bölümü Müdürü Fatma Cihan da çocuklara bilgi ve eğitimin yanı sıra sosyal, sanatsal ve sportif olarak da gelişmesinin sağlanmasının gerektiğini söyledi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı