Gündem Haberleri

  Minik Emre için Dışişleri devrede

  Muhammet KAÇAR/MURGUL (Artvin), (DHA)
  03.05.2011 - 12:44 | Son Güncelleme:

  Artvin’de 2 günlükken bir otel odasında bulunup Murgul Çocuk Yuvası’nda bakım altına alınan ve "Emre" adı verilen 1.5 yaşındaki Emre, Kırgızistan uyruklu annesinin bulunamaması nedeniyle Türk vatandaşlığına kaydedilemedi ve kimlik çıkarılamadı. Bakıcı anneleri ve ziyarete gelenlerin çok sevdiği ve ilçenin maskotu haline gelen küçük Emre’nin Türk vatandaşlığına geçirilmesi için Dışişleri Bakanlığı devreye girdi.

  MİNİK EMRE'NİN FOTOĞRAFLARI

  Artvin’de 2009 yılı Aralık ayında ihbar üzerine bir otele giden polis, odada 2 günlük olduğunu belirlenen erkek bebek buldu. Kırgızistan uyruklu ’Nazarova’ soyadlı bir kadının bıraktığı belirlenen bebek Artvin Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü aracılığı ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı Murgul Çocuk Yuvası’nda bakım altına alındı. Kırgız annesinin bulunamaması nedeniyle kimlik çıkarılamayan bebeğe bakıcı anneleri "Emre" adını verdi. Ziyaretine gelenler ile yuva görevlilerinin çok sevdiği Emre, ilçenin maskotu haline geldi. İlçede hemen hemen herkesin tanıdığı ve hediyeler getirdiği Emre, özel ilgi ile büyütülüyor. Artvin Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkilileri, 1.5 yaşına gelen Emre’yi Türk vatandaşlığına kayıt ettirebilmek için Dışişleri Bakanlığı’na başvurdu. Yazışmaların tamamlanması halinde Türk vatandaşlığına geçirilecek Emre’ye kimlik çıkarılacak.

  “EMRE, TÜRK MİLLETİNİN EVLADIDIR”

  Artvin Sosyal Hizmetler İl Müdürü Orhan Külekçi, henüz 2 günlükken bir otel odasında bulunan ve kendilerine teslim edilen çocuğun kurumun medarı iftarı olduğunu belirterek, şöyle dedi:

  "Annesinin ‘Nazarova’ soyadlı Kırgızistan vatandaşı bir kadın olduğunu biliyoruz. Ancak, kendisine ulaşılamıyor. Nerede olduğu bilinmiyor. Aynı şekilde babasının da bir Türk olduğu ifade ediliyor. Ancak, o da nerede ve kim bilinmiyor. Bu nedenle çocuğa kimlik çıkarılamadığı için bir vatanı da yok. Vatandaşlık işlemlerini bitirmek için çalışıyoruz. Annesinin Kırgızistan vatandaşı olmasından dolayı bir sıkıntımız var. Dışişleri Bakanlığı’na başvurduk, yazışmalar devam ediyor. Adını ‘Emre’ koyduk ve onu Türk vatandaşı olarak görüyoruz. Emre, Türk milletinin evladıdır. Asil bir evlat olarak yetişiyor ve vefalı bir evlat olarak milletine hizmet edecektir."

  Murgul Çocuk Yuvası Müdürü Fazlı Keskin ise Emre’nin yuvada kardeş ortamında diğer arkadaşları ile büyüdüğünü belirterek, küçük çocuğun her akşam bir bakıcı annesi ile eve gittiğini ifade etti.

  YUVALAR TAMAMEN YENİLENDİ

  MİNİK Kalplerle El Ele Derneği’nin (MİKADER) girişimleri ve TÜSİAD eski Başkanı işadamı Ömer Sabancı ile eşi Arzu Sabancı’nın katkılarıyla Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgene Kurumu Artvin Erkek ve Sabancı Kız Yetiştirme Yurdu ile Murgul Çocuk Yuvası tamamen yenilendi.

  Geçen yıl Artvin’e gelen MİKADER Yönetim Kurulu Başkanı Nesrin Ercan ile aralarında Yönetim Kurulu üyesi Arzu Sabancı’nın bulunduğu grup, Artvin Erkek ve Sabancı Kız Yetiştirme Yurdu ile Murgul Çocuk Yuvası’nda incelemelerde bulunarak ihtiyaçları belirledi. Ardından yapılan girişimlerle TÜSİAD eski Başkanı Ömer Sabancı ile Artvinli eşi MİKADER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Arzu Sabancı’nın katkılarıyla eksiklikler giderildi. Yetiştirme yurdu ve çocuk yuvası, spor sahalarından LCD televizyonlara, bilgisayarlardan çalışma masalarına, kitaplıklardan yatak ve yorgan takımlarına kadar tümüyle yenilendi. Yetiştirme yurdu ve çocuk yuvasında incelemelerde bulunmak üzere MİKADER Yönetim Kurulu Başkanı Nesrin Ercan, eşi Hürriyet Gazetesi Yayın Koordinatörü Fikret Ercan, MİKADER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Arzu Sabancı ile eşi TÜSİAD eski Başkanı Ömer Sabancı, MİKADER üyesi Arzu Çebi ve yönetim kurulu üyeleri, Gürcistan’ın Batum Havalimanı üzerinden Artvin’e geldi. Batum’da Artvin Vali Yardımcısı Ahmet Karakaya’nın karşıladığı grup daha sonra Murgul Çocuk Yuvası’na geçti.

  ÇOCUKLAR SEVGİ GÖSTERİLERİ İLE KARŞILADI

  Murgul Kaymakamı Bilal Özkan ve Artvin Sosyal Hizmetler Müdürü Orhan Külekçi tarafından karşılanan gruba çocuklar sevgi gösterilerinde bulundu. 0-12 yaş arasında 40 çocuğun bulunduğu yuvada incelemeler yapan grup, çocukların hazırladığı gösterileri izledi. Çocuklar daha sonra yuvalarına katkıda bulunan MİKADER Başkanı Nesrin Ercan ile Arzu Sabancı’ya çiçek verdi. Çocuklarla toplu fotoğraf çektiren grup, daha sonra Artvin Erkek ve Sabancı Kız Yetiştirme Yurdu’na geçti.

  SAKIP SABANCI’YA YAZILAN MEKTUP DUYGULANDIRDI

  Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu’nun karşıladığı grup, yurt binasını gezdikten sonra çocuklarla akşam yemeği yedi, sohbet etti. Sinem Balta adlı kız öğrenci, Sakıp Sabancı’nın ölümü ardından yazdığı duygu dolu mektubu okudu. Sabancı ailesinin kendileri için yaptıklarını kaleme alan Sinem’in, Sakıp Sabancı’nın hakkının ödenemeyeceğini belirttiği mektup heyeti duygulandırdı. Sohbet sırasında burs ve çeşitli ihtiyaçlarını dile getiren öğrencilerin tüm istekleri Sabancı ailesi tarafından kabul edildi. Sabancı ailesi ayrıca, derslerinde başarılı olan öğrencileri yıl sonunda Kuşadası’na tatile götürecekleri müjdesini verdi.

  ÖMER SABANCI: BİZİM İÇİN ÇOK GÜZEL BİR GÜN OLDU

  Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, MİKADER ve Sabancı ailesine Artvin’e yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür etti, MİKADER Başkanı Nesrin Ercan ve Arzu Sabancı’ya plaket verdi. TÜSİAD eski Başkanı İşadamı Ömer Sabancı, "Bizim için hakikaten güzel bir gün oldu. Buradaki ortamı görünce apayrı bir mutluluk duydum. Sizleri ve yöneticileri ve kutluyorum" dedi.

  ERCAN: KAZANMANIN YANINDA PAYLAŞMASINI DA ÖĞRENİN

  Hürriyet Gazetesi Yayın Koordinatörü Fikret Ercan da yaptığı konuşmada, yoğun bir koşuşturma içinde olduklarını belirterek şunları söyledi:

  "Hayatın sadece kazanmak ve koşturmak olmadığını MİKADER sayesinde öğrendim. İzin günlerimde fırsat buldukça bu tür açılış ve gezilere eşimle birlikte gidiyorum. Bu geziler bana şunu öğretti; Kazanmak kadar paylaşmakta çok önemli hayatta. Ne kadar paylaşmasını bilirsen o kadar hayatın anlamı oluyor ve güzelleşiyor. Sizlere tavsiyem; kazanmayı istemenin yanı sıra elinizdekileri şimdiden paylaşmasını da öğrenin."

  ARZU SABANCI: ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ

  Geçen yıl geldikleri Artvin’de kendi gözlemleri ile ortak ihtiyaç listesi belirlediklerini anlatan Arzu Sabancı ise, eşi ile birlikte bu eksiklikleri giderdiklerini belirterek, şöyle dedi:

  "Burada çocuklarımızın mutluluğu ile karşılaştık. Artvin’e katkımız oldu. Amacımız; yetiştirme yurdu ve çocuk yuvasında kalan çocuklarımızın yaşam standartlarını daha iyiye çekmek. Devlet muhakkak birçok yardımda bulunuyor ama biz de sosyal sorumluluk hissi ile elimizden gelen yardımı yapmaya çalışıyoruz."

  NESRİN ERCAN: ÇOCUKLARI GERÇEKTEN SEVİYORUZ

  Artvin’deki çocuk yuvası ve yetiştirme yurduna Arzu ve Ömer Sabancı çiftinin sponsor olduğunu ifade MİKADER Başkanı Nesrin Ercan da, şunları söyledi:

  "Gönül, çocukların çok daha iyi şartlara kavuşmasını istiyor. İmkanlarımız ölçüsünde onların yanında olacağız. Derneğimizin bir tek amacı var. O da yuva ve yurtlardaki çocukların yaşam kalitesini yükseltmek. 22 ili tamamladık. 12 çocuk evi açtık. 5 elektronik asansörlü engelli minibüsü yaptık. 1 otobüs ile 2 minibüs aldık. MİKADER Türkiye genelini tamamlayacak. Dönüp tekrarını yapacak. Çocukları gerçekten seviyoruz. Onlar da kendileri için çalışan devletin, vakıf ve derneklerin emeklerini boşa götürmesinler. Geleceklerine sahip çıksınlar. Ne bedenlerini ne de ruhlarını başkalarının kullanmasına izin vermesinler."

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı