Gündem Haberleri

  Minik Betül hayaline bir adım daha yaklaştı

  AA
  12.07.2015 - 15:09 | Son Güncelleme:

  Babasının mezarına bıraktığı mektupta "ben pilot olacağım, yüzünü kara çıkarmayacağım" diyerek gündeme gelen Somalı şehit madenci Ali Yüksel'in kızı Betül Yüksel'in pilot olması için gerekli imkanlar Türk Hava Kurumu (THK) tarafından sağlanacak.

  Soma Kaymakamlığında, Betül'e uygun yaşa geldiğinde, gerekli sağlık ve eğitim kriterlerini taşıması halinde Türk Hava Kurumu tarafından ücretsiz pilotaj eğitimi verilmesini içeren protokol imzalandı.


  Protokol imza töreninde konuşan THK Genel Başkanı Vacit Öktem, Soma'da 13 Mayıs 2014'te çok büyük acılar yaşandığını, 301 madencinin hayatını kaybettiğini belirterek, geriye şehit madencilerin yetimlerinin kaldığını söyledi.


  Türk halkının her zaman yetimlerine sahip çıktığını vurgulayan Öktem, "Betül bizim için daha farklı, çünkü pilot olmak istiyor. Bunu babasının mezarı üzerine bıraktığı mektupta da dile getirmiş. Bunu basından duyduktan sonra kendimize görev edindik. Betül'ü şartları olgunlaştığında pilot yapmak üzere THK olarak taahhüt vermeyi uygun gördük" diye konuştu.


  Öktem, THK'nın kamuoyunda "deri toplayan kuruluş" olarak akla geldiğini, toplanan derilerin karşılığında binlerce gence eğitim verdiklerini ifade ederek, THK'nın pilot yetiştirdiğini, üniversitesi olduğunu, hava ambulansı ve helikopter hizmetleri verdiğinin pek bilinmediğini dile getirerek, bunu halka anlatmak için Betül'ü THK'nın tanıtım yüzü olarak seçtiklerini kaydetti.


  Konuşmalarından ardından Öktem ve Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, "uygun yaşa gelmesinin ardından gerekli sağlık ve eğitim kriterlerini taşıması halinde Betül'e THK tarafından ücretsiz pilotaj eğitimi verilmesini" içeren protokolü imzaladı.


  Pilotaj eğitimi için Betül'ün 18 yaşına gelmesi gerektiğine dikkati çeken Öktem, 9 yaşındaki Betül'ü ve ailesini, o yaşa kadar da yalnız bırakmayacaklarını ifade etti.


  Öktem, imza töreninde Betül'ün babasına yazdığı mektubu, fotoğrafını çekerek gündeme taşıyan Anadolu Ajansı Fotomuhabiri Emin Mengüarslan'a da teşekkür etti, Mengürarslan'ın Betül'ün hayalinin gerçekleşmesine vesile olduğunu belirtti.


  "Babama bir mektup daha yazacağım"


  Duygularını aktaran Betül Yüksel de çok heyecanlı olduğunu, kendisini melek gibi hissettiğini belirterek, uçmaya başladığında ilk önce annesini uçuracağını anlattı.


  Babasına bir mektup daha yazarak "hayalini gerçekleştirdiğini" söyleyeceğini aktaran Betül Yüksel, neden pilot olmak istiyorsun sorusu üzerine "Babamın havada olduğunu düşündüğüm için pilot olmak istiyorum" dedi.


  Daha sonra Betül, kardeşi Furkan ve annesi Ergül Yüksel ile THK Genel Başkanı Öktem, şehit madenci Ali Yüksel'in Soma Maden Şehitliği'ndeki mezarına
  ziyarette bulunarak, dua etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı