Gündem Haberleri

  Minicargo, ’Nemo, Fiorino ve Bipper’ oldu

  Emre ÖZPEYNİRCİ
  03.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tofaş’ın Fiat, PSA Group (Peugeot Citroen) için üreteceği Minicargo’nun dünya prömiyeri bugün Bursa’da yapılacak.

  Tofaş’a yılda 1 milyar Euro’nun üzerinde para kazandıracak Minicargo, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle tüm dünyaya tanıtılacak. Yeni bir segment yaratan hafif ticari araç modeli Minicargo, Fiat, Peugeot ve Citroen logoları ve isimleriyle tüketicilerin karşısına ilk kez Türkiye’de çıkmış olacak. Dünya tanıtımı Bursa’da yapılacak araca Fiat, ’Fiorino’ Citroen ’Nemo’ Peugeot ise ’Bipper’ ismini koydu.

  TÜM BAŞKANLAR GELİYOR: Tofaş’ın Bursa tesislerindeki törene Başbakan’la birlikte Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Turgay Durak, Tofaş CEO’su Ali Pandır, Fiat Auto CEO’su Sergio Marchionne, PSA Group CEO’su Christian Streiff, Peugeot CEO’su Frederic Saint Geours ile özel davetliler katılacak. Tofaş, Minicargo projesine gelen yoğun ilgi nedeniyle lansman tarihini 2008 yılı başına yerine Ekim’e aldı. Şirket, lansman tarihini öne çekmenin yanı sıra 400 bin adetlik üretim kapasitesini yüzde 15 artırmaya karar verdi.

  1 MİLYON ADET ÜRETİLECEK: Tofaş, 350 milyon Euro yatırımla ortaya çıkan Minicargo Projesi’ni 3 farklı marka için üreterek otomotiv sektöründe bir ilke imza attı. Tofaş, fikri mülkiyet hakları tamamen Tofaş’a ait olan Minicargo’dan yılda 165 bin adet üretecek. Aracın ürün ömrü ise 1 milyon adetten fazla olacak. Araçların yüzde 95’i ise ihraç edilecek ve üçte ikisini PSA Grubu alacak. Uzun dönemli ihracat alım garantisi koşuluna sahip araçla Tofaş, yılda 1.1 milyar Euro gelir elde etmeyi planlıyor. Şirket böylece Linea, Doblo’nun yerine geçecek 263 kodlu yeni ticari araç ve Minicargo ile ihracatını 2009’da 3 milyar doların üzerine çıkaracak.

  KASIM’DA SATIŞA SUNULUYOR: Fiat, Fiorino ismini verdiği Minicargo’yu İtalya’da Kasım ayında piyasaya sunacak. Diğer pazarlarda ise satışına 2008 yılı başında başlanacak. Peugeot ve Citroen’de satışa 2008 yılında başlayacak. 3 markanın Türkiye’deki satışları ise Kasım ayında başlayacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı