Gündem Haberleri

  Mini Mekanikten şaheserleri üretti

  Alp ULUGAY
  28.05.2011 - 22:34 | Son Güncelleme:

  Tüm dünyada çocukların en bayıldığı oyuncaklardan Playmobil ya da Türkiye’de 30 yıldır bilinen ismiyle Mini Mekanik serisinin bir sanat eserine konu olabileceğini hiç hayal ettiniz mi? Alman ressam ve fotoğrafçı Richard Unlik etti ve ortaya resim tarininin en ünlü eserlerinin Mini Mekanik röprodüksiyonları çıktı.

  Alman fotoğrafçı ve sinemacı Richard Unglik 1970’lerde doğdu. Tıpkı Playmobil, ya da Türkiye’de bilinen ismiyle Mini Mekanik oyuncakları gibi... Kovboylar, kızılderililer, itfaiye, polis, uzay serileriyle tanınan Mini Mekanik minyatür insan karakterlerinden oluşan bir oyun setiydi. Unglik de Mini Mekanik’in sıkı bir meraklısı ve aynı zamanda bir sanat tutkunuydu. 2000 yılında dünya tarihinin önemli olaylarını Mini Mekanik figürleriyle tasvir eden bir kitap fikri aklına geldi. Grafik tasarım ve fotoğrafları yardımıyla kitabını tasarladı ve dört yıllık bir uğraş sonunda hazır hale getirdi. Bu ilk kitabı ‘Playmobil - Hayvanların Büyük Macerası’ ve ‘Playmobil ile Dünya Turu’ kitapları takip etti. Bu kitaplar için Playmobil’in üreticisi firmayı farklı saç ve sakal şekillerine sahip karakterler üretmesi için ikna eden Unglik karakterlerin yüzündeki gülümsemeyi ise hiç bozmadı.
  Unglik’in son kitabı ise dünya sanat tarihinin en önemli eserleri üzerine. Alman sanatçı yine Mini Mekanik karakterlerini kullanarak dünya sanat tarihinin en önemli eserlerini grafik olarak yeniden yarattı. Önce bir masa üzerinde söz konusu sahneyi kurup, sonra her karakteri en küçük aksesuvarına kadar yüksek çözünürlüklü olarak fotoğrafladı. Sonra Photoshop yardımıyla ışık ve gölgeleri ekleyerek eseri tamamladı. Fransız Arts Magazine dergisinin haziran sayısında detaylı incelediği konunun en çarpıcı örneklerini sayfamıza aldık.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı