Gündem Haberleri

  Minarede baz istasyonu günah tartışması

  A.A
  22.12.2009 - 10:30 | Son Güncelleme:

  Camilerdeki baz istasyonlarının 900'lü hatlara hizmet vermesi nedeniyle kaldırılması istendi.

  Diyanet ve Vakıf Emekçileri Sendikası (DİVES) Genel Başkanı Lokman Özdemir, cami minarelerinde kurulan baz
  istasyonlarının 900'lü hatlara da hizmet vermesinden rahatsız olduklarını söyledi.

  Lokman Özdemir, sendika binasında düzenlediği basın toplantısında, haberleşme şirketlerinin kar hırsları, apartman yönetimlerinin 3-5 kuruş karşılığında izin vermesi ve yerel merkezi yönetimlerin umursamazlıkları nedeniyle baz istasyonlarının hiçbir kural ve standarda bağlı olmadığını ifade ederek, baz istasyonlarının neredeyse her 10 metre aralıkla resmi kurumların, okulların, vakıf binalarının yanı başına, cami minarelerine sağlık açısından sakıncalı olmasına rağmen sınırsızca yerleştirildiğini kaydetti.

  Bu tür uygulamalara karşı olduklarını, camilerin ibadet yeri olduğunu, ticaret, ırkçılık ve milliyetçilik yeri olmadığını belirten Özdemir, şöyle konuştu:
  “Baz istasyonları yaşam alanlarının dışına çıkarılmalıdır. Türkiye genelinde 700'den fazla cami minarelerinde baz istasyonu kurulmuştur. Baz istasyonları Maliye Bakanlığı, Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı ve cep telefonu operatörleri arasında 2001 yılında imzalanan protokolle sağlanmıştır. Bu protokole göre Ankara, İstanbul ve İzmir'de kurulan baz istasyonu için cep telefonu şirketleri her minare için 5 bin dolar ödemektedir. Diğer illerde ise ücret 3-4 bin dolar arasında değişmektedir. Minarelerde elde edilecek gelirin yüzde 46'sı derneği olan camiler, yüzde 3'ü hazineye aktarılacak. Derneği olmayan camilerin payı müftülüklere verilecek, müftülükler geliri amaç dışında kullanmayacak.

  Baz istasyonları sağlığın yanı sıra inanç yönünden zararlı ve sakıncalıdır. Cami minarelerinde kurulan baz istasyonu 900'lü hatlara da hizmet vermektedir. Kötü niyetli insanlar bu hatları arayarak cinsel içerikli sohbet etmektedir. Cami minarelerinde baz istasyonu aracılığıyla 900'lü hattı kullanarak kötü amaçlara hizmet etmiş bulunmaktadır. Baz istasyonları iptal edilmediği takdirde işin takipçisi olacağız.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı