GeriGündem Mimarlık herkes için...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mimarlık herkes için...

Mimarlık herkes için...
refid:27791380 ilişkili resim dosyası

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı “Fark Yaratanlar” programı altıncı sezonunda da devam ediyor. Altıncı sezonun dördüncü Fark Yaratan’ı Herkes İçin Mimarlık Derneği oldu.

Herkes İçin Mimarlık Derneği, Türkiye’deki sosyo-kültürel sorunlara mimarlık ve tasarım konusunda çözümlerde bulunmak amacıyla 2011 yılında kuruldu.

Yeni mezun genç mimarlar ve mimarlık öğrencileri tarafından kurulan Herkes İçin Mimarlık Derneği Türkiye’nin farklı bölgelerinde işlevsiz yapıların yeniden topluma kazandırılması konusunda çalışmalar yapıyor. Dernek, yapılar haricinde okullardaki kütüphanelerin yenilenmesi, meydanların düzenlenmesi, balıkçı barınaklarının yenilenmesi gibi projeler de yapıyor. 60 mimarın üye olduğu derneğe, farklı meslek gruplarından da 20’nin üzerinde üye bulunuyor.

Mimarlık herkes için...

Derneğin en önemli projelerinden biri ise Atıl Köy Okulları projesi. Köylerde atıl durumda olan okullar ihtiyaçlara göre Herkes İçin Mimarlık üyeleri tarafından tekrar işlevsel hale getiriliyor. Köylerde birkaç ay boyunca kalan üyeler, köylülerle birlikte inşaatı tamamlıyor. Köy halkıyla hareket etmek ve onları projeye dahil etmek projenin temel noktalarından birini oluşturuyor.

Mimarlık herkes için...

Atıl durumdaki binaları keşfedip, bu binaları hayata geçiren projelerle yoluna devam eden dernek, mimarlık öğrencilerini teorilerden pratiğe taşırken, diğer meslek dallarındaki kişilere ise mimarinin sihirli kapılarını açıyor. Derneğin tamamladığı projeler: Kahramanmaraş Hacıibrahimuşağı Köyü yanındaki araziye öğretmenler için lojman binası yapılması, Ordu’nun Fatsa ilçesi Kabakdağı Köyü meydanının düzenlenmesi, Giresun Gülburnu Köyü’nde bulunan balıkçı barınaklarının yenilenmesi, Atıl Köy Okulları Projesi kapsamında Ordu’nun Kargı Köyü’ndeki ilköğretim okulunun yenilenmesi ve İzmir Ovakent Zihinsel Engelli İş Okulu Projesi’nin geliştirilmesi, İstanbul’da kentsel dönüşüm alanları üzerine fikirler ve tasarımlar üretilmesi, Çorum İl Halk Kütüphanesi’nin çocuk okuma salonunun yenilenmesi.

Mimarlık herkes için...

Bugüne kadar 8 proje tamamlayan Herkes İçin Mimarlık Derneği’nin devam eden 4 projesi bulunuyor. Mimaride katılımcı süreci esas alan dernek, sorunların tüm muhatapları ile konuşarak ve onların görüşlerini alarak projeyi şekillendiriyor. Mimarlık mesleğini ofislerden çıkarıp köylere götüren dernek, yaptıkları projelerle hem köylülerin gönlünde taht kuruyor, hem de mimarlık mesleğine farklı bir bakış açısı kazandırarak kocaman bir fark yaratıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle