GeriGündem 'Milyonluk Bebek' Oscar'ı aldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Milyonluk Bebek' Oscar'ı aldı

Oscar ödülleri belli oldu. 'Million Dollar Baby' En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında Oscar ödüllerini topladı.

Sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden Oscar'lar Los Angeles'ta bu gece düzenlenen bir törenle dağıtıldı.

 

Gecenin galibi En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında Oscar ödüllerini toplayan 'Million Dollar Baby' oldu.

 

Uçak endüstrisine damgasını vuran ABD'li işadamı Howard Hughes'un hayatını anlatan ve 11 dalda ödüle aday gösterilen 'The Aviator', geceyi beş ödülle kapattı ama tüm önemli ödülleri 'Million Dollar Baby'ye kaptırdı.

 

Martin Scorsese'nin yönettiği 'The Aviator', En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Kurgu ve En İyi Görüntü Yönetmeni dallarında Oscar heykeline uzandı.

 

Martin Scorsese, bu filmiyle yıllardır özlemini duyduğu En İyi Yönetmen, filmin başrol oyuncusu Leonardo DiCaprio da En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almayı umuyordu ama ikisi de geceden eli boş ayrıldılar.

 

Spagetti Western filmlerinin yakışıklı oyuncusuyken 1992'de çektiği 'The Unforgiven'la kamera arkasına geçen Clint Eastwood, yönetmenlikteki başarısını 'Million Dollar Baby' ile uzandığı ikinci En İyi Yönetmen Oscar'ı ile kanıtladı.

 

En İyi Erkek Oyuncu ödülüne de aday olan Clint Eastwood bu ödülü Jamie Foxx'a kaptırsa da 'Million Dollar Baby' ile 'dört dörtlük' bir gece yaşadı.

 

Altı dalda ödüle aday olan ve efsanevi caz piyanisti Ray Charles'ın hayatını anlatan 'Ray', En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Ses Miksajı dallarında Oscar'a değer görülürken yedi dalda adaylığı bulunan 'Finding Neverland' ise sadece En İyi Film Müziği ödülünü aldı.

 

En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar'ı, deneyimli aktörler arasından 'Ray' filmindeki rolüyle sıyrılan ve ödülü almasına sürpriz gözüyle bakılan Jamie Foxx kazandı.

 

'Collateral'daki performansıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü de kovalayan ve kendisi de bir müzisyen olan Foxx, filmden hemen önce bir albüm çıkarmış ve filmdeki şarkıları da kendi piyanosu eşliğinde seslendirmişti.

 

'Serpico', 'Dog Day Afternoon', 'Network', 'The Verdict', 'Running on Empty' gibi filmlerle adını sinemaseverlerin hafızasına kazıyan yönetmen Sydney Lumet'ye de 77'nci Oscar töreninde Onur Oscar'ı verildi.

 

'12 Öfkeli Adam' (12 Angry Men) ile Oscar'a ilk kez 1958'de aday gösterilen Sidney Lumet, aradan geçen 47 yıl boyunca toplam beş kez aday gösterildiği ödülü bir kere bile alamamıştı.

 

Clint Eastwood'un yönettiği 'Million Dollar Baby' filminde hırslı bir boksörü canlandıran Hillary Swank, En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi oldu.

 

Konuşmasında performanslarından dolayı diğer adaylara da teşekkür eden Swank, daha önce de 'Erkekler Ağlamaz'la (Boys Don't Cry) En İyi Kadın Oyuncu ödülüne değer görülmüştü.

 

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında ödüle uzanan Morgan Freeman, Oscar ödüllerinde heykelciği kucaklayan dokuzuncu siyahi aktör oldu.

 

Daha önce Frank Darabont'un yönettiği 'Shawshank Redemption' ve Bruce Beresford'un yönettiği 'Driving Miss Daisy' filmleriyle En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday olan Freeman, ödülün en büyük favorisiydi.

 

Avustralya asıllı güzel oyuncu Cate Blanchet, 'The Aviator' filminde canlandırdığı Katharine Hepburn rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne uzandı.

 

Daha önce de 1998'de 'Elizabeth' filmindeki rolüyle Oscar'a aday olan 35 yaşındaki oyuncu, 'Charlotte Gray' ve 'Veronica Guerin' filmerindeki performanslarıyla olumlu eleştiriler almıştı.

 

İspanya'nın Oscar'ları sayılan Gora ödüllerinde En İyi Film ödülünü kazanan ve Altın Küre'de yabancı film dalında En İyi Film seçilen 'The Sea Inside', Alejandro Amenabar'a En İyi Yabancı Film dalında ilk Oscar'ını kazandırdı.

 

Başrollerini Javier Bardem, Belen Rueda, Lola Duenas ve Mabel Rivera'nın paylaştığı film, 30 yıldır yatağa bağlı olarak yaşayan ve ötanazi hakkına sahip olmak isteyen bir adamın mücadelesini anlatıyor.

 

Oscar töreninde En İyi Orijinal Şarkı ödülünü 'The Motorcycle Diaries' filminden 'Al Otro Lado Del Rio' alırken, şarkıyı törende başarılı oyuncu Antonio Banderas, efsanevi gitarist Carlos Santana'nın gitarı eşliğinde seslendirdi.

 

Oscar gecesinde verilen ilk ödüllerden biri olan En İyi Animasyon Film ödülünü 'The Incredibles' aldı. Film aynı zamanda En İyi Ses Kurgusu dalında da mutlu sona ulaştı.

 

Dört dalda Oscar'a aday olan film, en başarılı animasyonlara verilen Annie ödüllerinde de 10 adet heykelcik kazanmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle