Gündem Haberleri

  Milyarlık proje de olsa önce doğa

  Bülent VEZNİKLİ/STUTTGART
  07.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  4.1 milyar Euro’ya mal olması planlanan Avrupa’nın en büyük demiryolu projesinin tamamlanması bir yıl ertelenebilir. Nedeni çalışma alanı içindeki asırlık ağaçlar, özel böcek türleri ve yarasalar.

  AVRUPA ve Almanya’nın en büyük tren istasyonu inşaatı ile çevre demiryolu ağının düzenlenmesini öngören “Stuttgart 21” projesi bir yıl gecikebilir. Alman demiryollarının çalışmalarını sürdürebilmesi için inşaat alanı içerisinde yer alan tren istasyonunun çevresindeki yeşil alan Schlosspark’ta bulunan asırlık ağaçların taşınması mecburi. Ağaçlar 12 Ocak’a kadar taşınmazsa tomurcuklanma ve üreme dönemi başlayacak, bir yıl  daha beklemek gerekecek.

  Baden-Württemberg Eyaleti İdari Mahkemesi tren istasyonunun bulunduğu bölgedeki yeraltı su kaynaklarının değiştirilmesi ve korunması planını yeterli bulmamıştı. Bu nedenle de alandaki çalışmaları durdurmuştu. Ayrıca mahkeme park alanı içinde yaşayan bazı böcek türleri ile yarasaların durumunun tekrar gözden geçirilmesi için kapsamlı bir rapor talep etmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı