GeriGündem Milli uçak Hürkuş’ta önemli adım
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Milli uçak Hürkuş’ta önemli adım

Milli uçak Hürkuş’ta önemli adım
refid:24478790 ilişkili resim dosyası

TÜRK savaş pilotlarının eğitiminde kullanılacak, milli imkanlarla üretilen “Hürkuş” için test izinleri verildi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen geçici tescil sayesinde Hürkuş yer testlerine önümüzdeki günlerde başlayacak. SHGM tarafından verilen onayla birlikte önce taksi testleri gerçekleştirilecek sonrasında da ilk uçuş için onay alınacak.

Hürkuş, dışarıdan satın alınan T-38 uçaklarının yerini alacak. 2006 yılının Mart ayında Savunma Sanaayi Müsteşarlığı ile TUSAŞ arasında imzalanan anlaşma ile “Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı Projesi” yürürlüğe girmişti. Hürkuş eğitim uçağı projesi çerçevesinde, özgün bir eğitim uçağı prototipinin tasarlanması, geliştirilmesi, test ve doğrulamasının yapılması, üretiminin ve sertifikasyonunun gerçekleştirilmesi, ve sisteme ait teknik veri paketinin oluşturulması hedeflendi.

HAVA KUVVETLERİ’NİN İSTEĞİDİ GİBİ

Kokpit tasarımı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı öğretmen pilotların isteğine uygun olarak gerçekleştirildi. Gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyetine sahip Hürkuş eğitim uçağı ile intibak, görerek, aletli uçuş, seyrüsefer, gece ve kol uçuşu eğitimleri yapılabilecek. TAI, Hürkuş’un 3 farklı modelini geliştirecek. Turboprop motorlu, iki kişilik, yüksek performanslı uçağın sivil modelini askeri eğitim ve yakın hava desteği modelleri izleyecek.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle