Gündem Haberleri

  Milli tekvandocu beyin ameliyatı oldu

  Mehmet ÇİL/DATÇA (Muğla), (DHA)
  11.01.2011 - 11:44 | Son Güncelleme:

  MUĞLA’nın Datça İlçesi’nde, geçen yıl 17 Kasım’da ’Dünya Guinness Günleri’ kapsamında gerçekleştirdiği üç ayrı rekor denemesinden bir hafta önce beyninde tümör olduğu ortaya çıkan Milli Tekvandocu Ali Bahçetepe, Ege Üniversitesi Hastanesi’nde ameliyat oldu.

  Dünya rekortmeni Bahçetepe’nin sağlık sorunları 9 Kasım tarihinde evdeyken nöbet geçirmesiyle başladı. Muğla Yücelen Hastanesi’nde çekilen tomografi sonucu beyninin sol tarafında habis olmayan bir ur tespit edilen 54 yaşındaki tekvandocu Bahçetepe, doktorların uyarısına rağmen 17 Kasım’da rekor denemesini gerçekleştirdi. Bahçetepe, 1 dakikada en fazla beton blok kırışında 1134 ile kendisine ait rekoru 1145’e yükselterek 11’inci Guinness rekorunun sahibi olurken tek vuruş denemesinde başarılı olamadı.

  Aynı denemede 30 saniye rekoru da kırdığı açıklanan Bahçetepe, bir hafta sonra görüntülerden kronometre hakeminin hatasını tespit edip 30 saniye rekoruna itiraz ederek fair play örneği sergiledi.

  Doktor kontrolünde gerçekleştirdiği denemelerinin ardından Ege Üniversitesi Hastanesi Beyin Cerrahisi Bölümü’nde tedavi altına alınan Bahçetepe, 24 Aralık’ta başarılı bir ameliyat oldu. Prof.Dr. Tayfun Dalbastı ve ekibinin gerçekleştirdiği 8 saat süren operasyon sonucu Bahçetepe’nin beynindeki tümörün iki parçası alındı. Bir parça tümör ise risk taşıdığı için bırakıldı. Başarılı tedavi sonrası önceki gün taburcu edilen Bahçetepe’ye bir sevindirici haber de Guinness’den geldi. Kendi itirazı üzerine 30 saniye rekoru iptal edilen Bahçetepe’nin 1 dakika rekoru ise onaylandı.

  Yaklaşık üç ay sonra antrenmanlara başlayacağını belirten Bahçetepe, "Rekor denemelerine devam edeceğim. 11 olan Guinness rekoru sayısını 20 yapmadan tekvandoyu bırakmayacağım" dedi.

  9 Kasım’da geçirdiği nöbet sonrası gittiği hastanede beyninde tümör olduğunun tespit edildiğini söyleyen Bahçetepe, "Doktorlar bana "Eğer gelmeseydiniz, 5 ay ömrünüz vardı’ dediler. Çünkü tümör beyne basınç yapıyordu. Kulaklarımdan ateş çıkıyordu" diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı