GeriGündem Milli mesele uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Milli mesele uyarısı

Milli mesele uyarısı
refid:13281046 ilişkili resim dosyası

Kuveyt gezisini sürdüren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül siyasi partilere “milli mesele” uyarısı yaptı. Gül “İçerde bir kriz varsa, elbette dış görüntüyü zedeler. Ancak şu anda Türkiye’de bir kriz durumu yok” dedi.

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, Türkiye’nin kendi içinde yaşadığı bazı sorunların krize dönüşmesi durumunda, bunun dış görüntüyü de olumsuz etkileyeceğini söyledi. Gül, “Şu anda içerde bizi üzen sorunlarımız var. Ancak, bunları ‘kriz’ diye tanımlamamak gerekir. İçerde yaşadığımız sorunlar henüz ülkemizin dış görüntüsüne olumsuz yansımış değil. İçerde kriz yaşıyor olsak, yurt dışında şimdiki gibi başımız dik gezemeyiz” dedi.

İçerdeki kriz dışarıyı etkiler

Cumhurbaşkanı Gül, Kuveyt Emiri Sabah El-Ahmed El-Cabir El-Sabah’ın resmi davetiyle gerçekleştirdiği ziyaretin ikinci gününde soruları yanıtlarken, tüm siyasi partilere “milli mesele” uyarısı yaptı. Gül, “Türkiye’de son dönemlerde yaşanan iç sorunlar dış görüntümüze nasıl yansıyor?” sorusu üzerine şu değerlendirmeyi yaptı: “İçerde bir kriz varsa, elbette dış görüntüyü zedeler. Ancak, şu anda Türkiye’de bir kriz durumu yok. Kendi içinde güçlü olan ülke, dışarıda da güçlü olur. Cumhurbaşkanı, Başbakan başı dik şekilde temsil eder. Siyaseti temsil edenlerin sorunları tartışırken üsluplarına dikkat etmeleri gerekir. Türkiye’de bazı meseleler hükümetler üstü görülmeli, ona göre konuşulmalı.”

Kürt-Kıbrıs ve Ermeni

Gül, “Hükümetler üstü değerlendirilmesi gereken sorunlar neler?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Güneydoğu-terör-Kürt sorunu bunlardan biri. Diğeri Kıbrıs sorunu. Ayrıca Ermeni meselesi de var. Bu konuların hiçbiri sadece bugünün meselesi değil. Dün de vardı, belki yarın da sürecek. Türkiye, bu konularda haksız konumda değil. Ancak, yine de bunların ‘milli mesele’ olarak ele alınması, hükümetler ve partiler üstü tutulması gerek.”

Kurumlar büyük sorun çıkarır

“Yargının kendi içinde ve başka kurumlarla çatışmasını nasıl yorumluyorsunuz?” sorusuna Gül’ün yanıtı şöyle oldu: “Türkiye’deki bazı kurumların büyüklüğü bazı ülkelerin tümü kadar. Yargı öyle, milli eğitim camiası öyle, Türk Silahlı Kuvvetler de aynı şekilde. Bu kadar büyük ölçekli kurumlarda uygulamada sorunlar çıkabiliyor. Önemli olan buralarda kişisel görüşler doğrultusunda değil de o kurumların temel ilkeleri çerçevesinde hareket etmek.”

Eskiden işkence şimdi dinleme

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, telefon dinlemeleriyle ilgili bir soruyu yanıtlarken şu değerlendirmeyi yaptı: “Aslında oluşan kanaat üzüntü verici. Telefon dinleme olayı teknolojinin gelişmesinin getirdiği avantaj ve dezavantaj. Yetkisi olmayanların telefon dinlemesi yapması açıkça suçtur. Ayrıca delil olarak kullanılamaz. Yine yetkili organların mahkeme kararı olmaksızın dinleme yapması da suçtur. Eğer mahkeme kararı varsa, kimse telefon dinlemeye bir şey diyemez. Türkiye’de artık işkence yok. Çünkü yasalar ona göre değiştirildi. Eskiden güvenlik güçleri delil toplayabilmek için zor kullanıyordu. Şimdi teknolojiyle delil toplamaları mümkün. Mahkeme kararıyla yapılan telefon dinlemeleri de bunlar arasında.”

Bülent Arınç olayını ilgililerle görüşeceğim

GÜL, “Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik iki askerin şüphe uyandıran hareketleri söz konusu. Bu konuda size bilgi ulaştı mı?” sorusuna, “Net bilgi almadan bir şey söylemem doğru olmaz” dedi. “Bu konuyu Perşembe günü Genelkurmay Başkanı’yla görüşecek misiniz?” sorusuna da, “Onlar rutin devlet görüşmeleridir. Onun dışında istihbarat da dahil her kurumdan bilgi alırım” yanıtını verdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle