GeriGündem 'Milli katille yaşayacağız'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Milli katille yaşayacağız'

'Milli katille yaşayacağız'
refid:3776976 ilişkili resim dosyası

Ağca'nın tahliyesine tepkiler sürüyor. İpekçi ailesinin avukatı: Milli katille beraber yaşayacağız. Eski Bakan Türk: 2012'ye kadar yatmalıydı. Ağca'nın yakınları: Buruk mutluluk yaşıyoruz.

Gazeteci Abdi İpekçi cinayetinin hükümlüsü ve Papa 2. Jean Paul suikastının tetikçisi Mehmet Ali Ağca tahliye edilmesi tepkiyle karşılandı.

Abdi İpekçi ailesinin avukatı Turgut Kazan, Mehmet Ali Ağca'nın tahliyesine ilişkin, “Bu konuda artık sözün bittiği yerdeyiz. Milli katille beraber yaşayacağız” dedi.
  
Kazan, yaptığı açıklamada, tahliye sürecinde gerekli açıklamaları yaptıklarına dikkati çekerek, “Bu konuda artık sözün bittiği yerdeyiz. Şu anda sözün bir değeri kalmamıştır. Milli katille beraber yaşayacağız” diye konuştu.
  
Turgut Kazan, önümüzdeki Pazartesi günü gerekli yasal işlemleri yapacaklarını kaydetti.

ESKİ BAKAN TÜRK: 2012'YE KADAR YATMALIYDI

Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Mehmet Ali Ağca'nın serbestk bırakılmasının affedilmez bir hukuki hata olduğunu söyledi. Ağca'nın cezasını bakan olduğu sırada hesapladıklarını belirten Türk, cezanın normalde 2012'de dolacağını belirtti.

Eski Adalet Bakanı, CNN TürK'e yaptığı açıklamada, Ağca Türk ceza yasasındaki indirim ve iyileştirmelerden yararlanmasıhabinde bile en az 2012 yılına kadar cezaevinde yatması gerektiğini vurguladı.

KUTAN: AĞCA'NIN TAHLİYESİNİ HAYRETLE KARŞILADIK

Saadet Partisi Genel Başkan Vekili Recai Kutan, Mehmet Ali Ağca'nın tahliye edilmesini hayretle karşıladıklarını ve yadırgadıklarını belirterek, konunun hukuki platformda incelenmesi gerektiğini söyledi.
Kutan, Ankara İl Başkanlığı'nda partililerle bayramlaştı. Bayramlaşmadan önce açıklama yapan Kutan, tüm İslam aleminin bayramını kutladı.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kutan, Mehmet Ali Ağca'nın tahliye edilmesiyle ilgili olarak, DSP hükümeti zamanında çıkarılan bir “af kanununun” dayanak gösterildiği yönünde haberler yayınlandığına işaret etti. Kutan, şunları kaydetti:
  
“Meselenin hukuki yönü henüz net olarak ortaya çıkmış değil. Sayın Adalet Bakanı bile 'ben meselenin hukuki boyutunu yeterince incelemedim' diyor. Bir Adalet Bakanı'nın, dünya çapındaki bu olayı  en azından kurmayları vasıtasıyla incelemesi gerekiyordu. Temenni ediyorum ki, bu Adalet Bakanı'nın ağzından çıkmamıştır. Saadet Partisi olarak böyle bir tahliyeyi hakikaten büyük bir hayretle karşıladığımızı ve yadırgadığımızı ifade etmek istiyorum."

ABAKAY: SUÇLULAR ÖDÜLLENDİRİLDİ

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Başkanı Ahmet Abakay, Mehmet Ali Ağca'nın serbest bırakılmasının, suçlunun ödüllendirilmesi, mağdurların cezalandırılması anlamına geldiğini savundu.Abakay, yaptığı yazılı açıklamada, gazeteci-yazar Abdi İpekçi'nin katili olarak hüküm giyen ve cezasını çekmekte olan Ağca'nın, ”birtakım masa başı hesaplarıyla serbest bırakılmasının önüne geçilmesi gerektiğini” belirtti. Abakay, bu konunun yalnızca İpekçi ailesinin sorunu değil, başta basın dünyası olmak üzere adaletten yana olan herkesin sorunu olduğunu kaydetti.

“Türkiye'de karanlık bir döneme damgasını vuran örgütlü terörün yaratıcılarının tetikçilerinden biri olan Ağca'nın serbest bırakılması, suçlunun ödüllendirilmesi, mağdurların cezalandırılmasıdır” görüşünü dile getiren Abakay, açıklamasında şunları kaydetti:“Bu olay ülkemizde adalet ve yargı için önemli bir sınav niteliğindedir. Adalet Bakanımız bu olaya el koyarak, demokrasiyi ve hukukun üstünlüğü ilkesini yok eden masa başı oyunlarını bozmalıdır.Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Ağca'nın cezasını bakan olduğu sırada hesapladıklarını, cezasının 2012'de dolacağını söylemektedir. Bu adalete olan güveni sıfıra indirir, suçluların hukuka egemen kurumlarca nasıl korunduğunu ortaya koyar. Adaletin, kişilere ve iktidara göre nasıl değiştirilebileceğini gösterir.”

TKP'Lİ GRUPTAN PROTESTO

Mehmet Ali Ağca'nın GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'ndeki muayenesi sırasında, yaklaşık 200 kişilik Türkiye Komünist Partisi'nden (TKP) bir grup, protesto gösterisi yaptı. Cezaevinden bu sabah tahliye edilen Ağca'nın, hastanenin acil servis girişinden içeriye girmesinden bir süre sonra TKP'li bir grup, öldürülen Kemal Türkler, Nejdet Bulut ve Bedrettin Cömert'in fotoğraflarını da taşıyarak hastane önüne doğru yürüyüşe geçti.
  
Polis, grubu, hastaneye yaklaşık 100 metre mesafe kala durdurdu.
  
“Katillerden hesabı emekçiler soracak” ve “Ağca halka hesap verecek” şeklinde sloganlar atan grup, TKP Merkez Komite Üyesi Erkan Baş'ın yaptığı basın açıklamasının ardından da tepkisini sürdürdü.
  
Gruptakiler, bir süre sonra eylemi sona erdirerek dağıldılar.
  
AĞCA'YA DESTEK

Bu arada, 15-20 kişilik bir başka grup ise Ağca'ya destek için hastane önünde Türk Bayrağı açtı.
  
Öte yandan Mehmet Ali Ağca, Pendik Askerlik Şubesi'nden güvenlik önlemi altında çıkarılırken, elinde bulunan Papa ile birlikte çekilmiş fotoğrafının kapağında yer aldığı TIME dergisini basın mensuplarına gösterdi.

AĞCA'NIN YAKINLARI: BURUK BİR MUTLULUK YAŞIYORUZ
  
Mehmet Ali Ağca'nın  cezaevinden tahliye olmasıyla ilgili Malatya'daki yakınları, “buruk bir mutluluk yaşadıklarını” söylediler.
  
Mehmet Ali Ağca'nın annesi Müzeyyen Ağca'nın da kaldığı Saray Mahallesi'nde bulunan Battalgazi Apartmanı'ndaki yakınları, tahliyeyle ilgili soruya, “Mutluyuz, 25-30 yıldır hapiste yatıyordu. Genç yaşta hapse konuldu. Buruk bir mutluluk yaşıyoruz” yanıtını verdiler.
  
Ağca'nın yakınları, basın mensuplarının yoğun ilgisinden rahatsız olduklarını da ifade ettiler.

AĞCA'NIN AVUKATI DEMİRBAĞ: AĞCA ÖZGÜR BİR İNSAN GİBİ YAŞAYACAK

Mehmet Ali Ağca'nın Avukatı Mustafa Demirbağ, Ağca'nın serbest olduğunu ifade ederek, “Özgür bir insanın yapabileceği şekilde hayatını sürdürecek” dedi. 
  
Demirbağ, Ağca'nın Tuzla Piyade Okulu Komutanlığı'ndaki işlemleri sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
  
Gazetecilerin “Kendisiyle konuştunuz mu, tahliyeyi nasıl karşıladı?” sorusu üzerine Demirbağ, “Gayet sakin ve mutlu karşıladı” dedi.
  
Demirbağ, “Ölüm tehdidi aldığına ilişkin iddialar hakkında ne diyeceksiniz?” sorusuna karşılık, “Onu iddia sahiplerine sormak lazım. Niye böyle bir açıklama yapma ihtiyacı duydular? Bizim böyle bir tedirginliğimiz yok. Türkiye sınırları dahilinde öldürülmek veya can güvenliği noktasında en küçük bir endişemiz yok. Türk devleti büyük bir devlettir” diye konuştu.
  
“Serbest kaldıktan sonra ne yapmayı düşünüyor?” sorusu üzerine Demirbağ, “O konuda bir planı yok şu anda. Özgür bir insanın yapabileceği şekilde hayatını sürdürecek” dedi.
  
“İTALYA'YA TURİST OLARAK GİDEBİLİR”

  
Avukat Demirbağ, “Bildiklerini anlatması karşılığında İtalya'ya yerleşmesi ve koruma verilmesi konusundaki haberlerin” hatırlatılması üzerine de “Komik bir açıklama. Ağca, Türk vatandaşı. O haber hangi sebeple çıktı doğrusu biz de merak ediyoruz. O açıklamaların devamını bekliyoruz” dedi.
  
“Ağca herhangi bir şekilde İtalya'ya gitmeyi düşünüyor mu?” sorusu üzerine de Demirbağ, “Şu anda bir şey söyleyemem, ama turist olarak gidebilir” dedi.
  
Demirbağ, “Cezasının yanlış hesaplandığına ilişkin iddialara ne diyeceksiniz?” sorusuna ise “Şu anda bu tartışmaları yaratmak isteyenler Ağca'nın dosyasını bilmiyorlar” karşılığını verdi.
  
“Ağca'nın evlilikle ilgili planı var mı?” sorusu üzerine de Demirbağ, “Bu konuda biz daha önce gerekli açıklamaları yaptık. Müvekkilim hiçbir şekilde evlenmedi, nişanlanmadı, kimseye de verilmiş bir söz yok” şeklinde konuştu.
  
Demirbağ, Tuzla Piyade Okulu Komutanlığı'nda ne tür işlemler yapıldığına ilişkin ise “Rutin, olması gereken nedenlerle buradayız. Yasalar ne emrediyorsa, prosedüre uygun olarak davranıyoruz. Şubeden buraya sevk edildi. Biz de buraya o yüzden geldik. Mehmet Ali Ağca şu anda serbest” dedi.
  
“Ağca'nın bedelli askerlikle ilgili başvurusu olup olmadığı” yolundaki soru üzerine de Demirbağ, müvekkilinin yurtdışında bulunduğu dönemde bedelli askerlik için başvuruda bulunduğunu ve yasal haklarından yararlanmak istediğini söyledi. Mehmet Ali Ağca'nın Avukatı Mustafa Demirbağ, “Ağca'nın, askerden muaf olmakla ilgili herhangi bir istediği yok” dedi.
  
Adnan Ağca da, ağabeyi Mehmet Ali Ağca'nın bedelli askerlik  başvurusuna ilişkin “5 yıl önce başvuruda bulunduk. Ama şu anda geçerli olur mu, olmaz mı bilemiyorum” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle