Gündem Haberleri

  Milli Gazete: Yanlış partideyseniz TEKEL ne yapsın

  Hürriyet Haber
  02.01.2002 - 11:25 | Son Güncelleme:

  AKP'lilere TEKEL'in içkili yılbaşı hediyelerine en ilginç tepki, Milli Gazete'den geldi. Milli Gazete AKP'lilere, "Yanlış partideyseniz TEKEL ne yapsın. SP'de olsaydınız TEKEL size içki göndermezdi" diye seslendi.

  Milli Gazete'de Zeki Ceyhan, "Hocam Sen Yanlış Partide İsen" başlıklı yazısında AKP'lilere gönderilen TEKEL'in içkili hediye paketlerine ilginç bir yorum getirdi.

  Yazıda özellikle SP'lilere gönderilen paketlere içki konulmazken, öteki partililere gönderilen paketlere içki konulmasının ortalığı karıştırdığı belirtildi. Kısa süre öncesine kadar SP'lilerle aynı çatı altındayken bugün ayrılmış olan AKP'lilere içki gönderilmesinin tartışmaların odak noktasını oluşturduğu vurgulanan yazıda, 1970'li yıllarda yaşanan benzer bir olay anlatıldı.

  ELMALI HOCA'YA DA İÇKİ

  Ceyhan'ın yazısında o dönemlerde Diyanet İşleri Başkanlığı yapan İbrahim Elmalı'nın bağlı olduğu Devlet Bakanı tarafından terslenmesi üzerine siyasete atılma kararı aldığı ve AP'ye alternatif olarak kurulan Ferruh Bozbeyli'nin Demokratik Partisi'ne katıldığı belirtilerek olay şöyle anlatıldı:

  "Aklı sıra kendisini tersleyen AP'li bakandan böylece intikam alıyordu. Oysa o dönem de dindar insanların oluşturduğu MSP de vardı. Elmalı Hoca her ne hikmetse MSP'yi tercih etmemişti. Ama bu tercih etmeyiş kendisine pahalıya patlamıştı. Yine böyle bir yılbaşı vesilesiyle TEKEL hediye paketleri hazırlamış ve milletvekillerine yollamıştı.

  MSP'lilere yollanan paketlerde TEKEL'in sigara, çay gibi ürünleri vardı. Öteki partilere mensup milletvekillerine ise içki kullanmakta bir beis görmedikleri için TEKEL mamulü içkilerden de yollanmıştı. Doğal olarak Demokratik Parti milletvekili olan Elmalı Hoca'nın paketinde içki şişeleri bulunuyordu. Elmalı Hoca bu içki şişelerini görünce gazaba gelmiş ve Meclis kulisinde hediye paketlerini dağıtan TEKEL görevlilerine (Bana nasıl içki yollarsınız) diye sitem etmeye başlamıştı. TEKEL görevlisi biraz da safça Elmalı'ya (Hocam hangi partiye mensupsunuz) diye sormuştu. (Demokratik Partiliyim) cevabını alınca da yaptığı değerlendirme hafızalardan uzun yıllar silinmeyecek nitelikteydi. Görevli (Hocam siz yanlış partide iseniz, biz ne yapalım) diye kendini aklamaya çalışmıştı."

  Ceyhan yazısını, "Bu olayı bugünün tartışmalarına bir ışık tutabilir diye hatırlatmak istedik" diye noktaladı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı