Gündem Haberleri

  Milli Eğitim'e 5 bin yeni memur

  Hürriyet Haber
  06.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  1992'den bu yana memur almayan Bakanlık, 5 bin memur, veri hazırlayıcısı, hemşire ve hizmetli kadrosu açtı. Başvurular dün başladı, 22 Eylül'e kadar sürecek.

  TÜRKİYE'nin en fazla personeline sahip kamu kurumlarından biri olan Milli Eğitim Bakanlığı, 5 bin yeni memur kadrosu açtı. Her yıl binlerce öğretmen ataması yapan Bakanlık, 1992 yılından bu yana ilk kez memur, veri hazırlayıcısı, hemşire ve hizmetli alacak.

  Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatında görevlendirilecek 4 bin 965 memur ve hizmetli kadrosu için başvurular başladı. Adaylar, başvuru kılavuzunu il milli eğitim müdürlüklerinden alabilecekler. Başvurular, 22 Eylül'e kadar sürecek. Toplam 4 bin 965 kadronun, 2 bin 865'i ilköğretim, 1600'ü ortaöğretim ve 450'si ön lisans, 50'si de lisans mezunlarına ayrıldı. Bu kadrolar, özellikle yatılı ilköğretim bölge okulları ile pansiyonlu ilköğretim okullarının ihtiyacını karşılamak üzere kulllanılacak. Bunun dışında, ihtiyaçlar çerçevesinde Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı da atamaya açık tutulacak.

  DMS GEÇERLİ 5 bin kadroya atamalarda, 17 Ekim 1999 tarihinde yapılan Devlet Memuru Sınavı (DMS) sonuçları geçerli olacak. Bu kadrolara atanmak için herhangi bir sınava girmeyecek adaylardan yalnız, duyurudaki şartlara uygun bir biçimde tercih alınacak. Merkez ve taşra teşkilatına atamalar, alınan tercihlere göre, Bakanlığın esasları çerçevesinde yapılacak.

  Memur alımı için ayrılan kadronun 800'ü veri hazırlama ve kontrol işletmeni adı altında bilgisayar uzmanı, 250'si teknisyen, 50'si bilgisayar mühendisi, 6'sı laborant, 240'ı hemşire alımında kullanılacak. 5 bin kadronun 2 bin 865'ine ise hizmetli alınacak.

  Bu atamalarda, 50 ile bilgisayar mühendisi verilecek. Geri kalan 31 ilin bilgisayar mühendisi ihtiyacı ise teknisyenlerle kapatılacak.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı