Gündem Haberleri

  Milli Eğitim, Durmuş'u yalanladı

  Hürriyet Haber
  17.07.2001 - 15:35 | Son Güncelleme:

  İffet tartışması, Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nı karşı karşıya getirdi. Sağlık

  Durmuş, dernek başkanı ile tartıştı
  Bakan Durmuş: Yani hastanelerde tecavüz mü var?
  -Doğan: Evet var.
  -Bakan Durmuş: Bu adli bir olaydır. Devlet gerekenleri yapar. Siz lise düzeyinde meslek eğitimine mi karşısınız?
  -Doğan: Evet. Bakanlık olarak öğrencilerinizi üniversite düzeyinde okutun.
  -Bakan Durmuş: Yurt dışında bu böyle mi?
  -Doğan: Evet yurtdışında bu böyle...
  -Bakan Durmuş: Atıyorsunuz hanımefendi. Biz Avrupa Birliği normlarına uyuyoruz.
  -Doğan: Sayın bakanım ben size saygılı davranıyorum.
  -Bakan Durmuş: Ama çok saygısız bir metniniz var. Yani bizim çocuklarımızın iffetinden emin değil misiniz? Yani bizim çocuklarımız gittiği her tarafta tecavüze mi uğruyor?
  -Doğan: Uğrayanlar var diyorum.
  -Bakan Durmuş: İstisnalarını nasıl değerlendiriysunuz? Devlet memuriyetine atanmanın yaşı kaç biliyor musunuz? Peki bu yönetmelikte Milli Eğitim'dekinden farklı bir şey yakalayabildiniz mi?
  -Doğan: Daha kötü bir şey yakaladık.
  -Bakan Durmuş: Nedir? İffetsizlikle, fuhuş ve cinsel ilişki arasındaki ayrıntıyı yakalayabildiniz mi?
  -Doğan: Tabi ki...
  -Durmuş: İffetsizlik çok geniş bir yelpaze. Öbürü suç unsurunun kamerayla, güvenlik güçleri tarafından veya hakim savcı tarafından tespiti anlamına gelir. Türkiye hukuk devletidir. Herkesin mahkemeye gitme hakkı vardır. Hiç kimsenin yönetmelikle kanun üstüne çıkmaya hakkı yoktur. Milli Eğitim'in Disiplin Yönetmeliği'ne göre, ortaöğretimde okuyan öğrencilerin iffetsizlikle suçlanmaları halinde okuldan atıyorlar ve hiçbir eğitim kurumuna kabul edilmiyorlar. Biz eğitimin hiçbir kademede engellenmesini doğru bulmuyoruz. Biz hangi gerekçeyle olursa olsun insanların bekaret muayenesi bir tehdit aracı,baskı aracı olarak kullanılmasını doğru bulmuyoruz.
  Bakanı Osman Durmuş, Sağlık Meslek Liseleri Ödül ve Disiplin Yönetmeliği ilgili olarak "MEB Mühürlüdür" açıklaması yaparken, Milli Eğitim Bakanlığı, Durmuş'un açıklamasını yalanladı.

  Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı'nın "Fuhuş ya da diğer yasadışı bir cinsel faaliyette bulunduğu mahkemece tespit edilmiş olmak" şeklinde düzenlenmiş bir madde ile ilgili görüş istediğini, bu şekilde düzenlenmiş maddeye onay verildiğini açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Meslek Liseleri Ödül ve Disiplin Yönetmeliği'nin "Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nca birlikte hazırlandığı" yönündeki açıklamaları, yazılı bir açıklama ile yanıtladı.  Sağlık Bakanlığı'nın 13 Ekim 2000 tarihinde Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'na, Sağlık Meslek Liseleri Ödül ve Disiplin Yönetmeliği'nde değişikliğe gidileceğini belirterek, bir yönetmelik taslağı gönderdiği kaydedildi. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın yönetmelik taslağını inceleyerek, taslağın uygun görüldüğünü 6 Haziran 2001 tarihinde Sağlık Bakanlığı'na yazılı olarak bilrdiği belirtildi. Kurul'a görüş bildirilmesi için sunulan yönetmelik taslağında örgün eğitim dışına çıkarmaya ilişkin 41'inci maddenin d fıkrasının "Fuhuş ya da diğer yasa dışı bir cinsel faaliyette bulunduğu mahkemece tespit edilmiş olmak' şeklinde yer almıştır."

  Sağlık Bakanlığı'nın Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'na 13 Ekim2000 tarihli bir yazıyla Sağlık Meslek Liseleri Ödül ve Disiplin Yönetmeliği'nde değişikliğe gidileceğini belirterek bir yönetmelik taslağı gönderdiği ve görüş istediği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi: 

  "Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'na görüşünü bildirmesi için sunulan yönetmelik taslağında örgün eğitim dışına çıkarmaya ilişkin 41. maddenin (d) fıkrası (Fuhuş ya da diğer yasa dışı bir cinsel faaliyette bulunduğu mahkemece tespit edilmiş olmak) şeklindedir. 

  Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, yönetmelik taslağındaki bu fıkrayı Türk Ceza Kanunu ve Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin ilgili hükümlerini dikkate alarak uygun görmüştür.  

  Ancak, 13 Temmuz 2001 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Sağlık Bakanlığı'nın yürütmekle sorumlu olduğu yönetmelikte, 41. maddenin (d)fıkrası Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'na sunulan şekliyle değil, (Fuhuş yapmak ya da cinsel ilişkiye girdiği tespit edilmiş olmak) şeklinde yer almıştır."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı