Gündem Haberleri

  Milletvekilleri "bedelli askerlik" için yetki istedi

  Hürriyet Haber
  14.04.2004 - 14:38 | Son Güncelleme:

  TBMM'nin Milli Savunma Komisyonu üyeleri, stratejik plan, bedelli askerlik ve askerliğin kısaltılması konusunda kendilerine daha fazla yetki verilmesini istediler. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ise bunun Anayasaya ve TBMM İçtüzüğüne aykırı olduğunu bildirdi.

  TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda, "Türkiye Cumhuriyeti Ordusu subay, Askeri Memur ve Muadileriyle Astsubayların Giyeceğine Dair Yasanın Bir Maddesinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tasarı" ile "Türk Silahlı Kuvvetlerinde İlk Nasıp İstihkakına İlişkin Yasa Tasarısı" görüşülerek kabul edildi.

  Tasarıların görüşülmesi sırasında, AKP Adana Milletvekili Ziyaeddin Yağcı, askerlerin kıyafetlerine ilişkin bu tasarıların aslında komisyona gelmemesi ve
  bakanlıkta karara bağlanması gerektiğini söyledi.

  AKP Karaman Milletvekili Yüksel Çavuşoğlu da, komisyonlarının daha stratejik konuları ele alması gerektiğini belirterek, "Ülke ile ilgili stratejik planların hazırlanması, bedelli askerlik, askerliğin kısaltılması gibi konuları Genelkurmay'a bırakıyoruz. Bir kere, sosyal ve ekonomik açıdan, psikolojik ve sağlık gibi konular açısından biz bu konuları daha önceden görüşsek ve bu görüşümüzü Genelkurmay'a sunsak. Biraz fonksiyonumuz artsa, bizimde kendimize olan güvenimiz yerine gelse" diye konuştu.

  Komisyonda kabul edilen, "Türk Silahlı Kuvvetlerinde İlk Nasıp İstihkakına İlişkin Yasa Tasarısı" ise TSK'da çeşitli okullardan mezun olduktan sonra subay ve astsubaylığa nasbedilenlere verilecek istihkaklar belirleniyor. Bu yasanın kapsamına girecek olan subay ve astsubaylara, ilk nasıplarında, birer adet ordu tipi tabanca ve birer kutu mermi, bavul, yazlık ve kışlık elbise ve iskarpin ile kaput veya pardösü ve yönetmelikte belirlenecek diğer eşya ve techizat verilecek. Bu eşya ve techizatın cinsinde, günün koşullarına ve TSK Kıyafet Yönetmeliği'ne göre, mali imkanlar da dikkate alınarak değişiklik yapmaya Milli Savunma Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı yetkili olacak.

  Tenolojideki gelişmelere, eğitim ve tatbikatlardaki personelin tabi olduğu kuvvete ve görev özelliklerine göre, subay ve astsubaylara normal eğitim elbisesinin yanında, nükleer atık, lazer ışını ve radyasyona dayanıklı ek istikhakka, -40 dereceye kadar dayanıklı özel kış teçhizatına, rüzgar ceketi, pantolan ve özel bot verilmesi için TSK'nın Kıyafet Yönetmeliği'nde de değişiklik yapılacak.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı