Gündem Haberleri

  Milletvekiline Anayasa değişikliği rüşveti

  Hürriyet Haber
  11.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hükümet ortaklarının ani bir kararla imzaya açtığı 4'lü Anayasa değişikliği paketi, bugün TBMM Başkanlığı'na veriliyor. DSP, MHP ve ANAP grupları imzaları biraraya getirirken, son üç imzayı liderlerin atması bekleniyor.

  Değişiklik paketinde, cumhurbaşkanının 5 yıllığına iki kez seçilmesine ilişkin 101. madde, milletvekillerinin kıyak emekliliğine Anayasa güvencesi sağlayan 86. madde, partilerin suç odağı tanımını değiştiren ve kapatılmalarını zorlaştıran 69. madde ile geçici 15. maddenin son fıkrasını kaldırarak 12 Eylül 1980 sonrasında çıkartılan kararlara karşı dava açma hakkı getiren düzenlemeler yeralıyor. Hükümet bu paket ile bir taşla dört kuş vuracak. Paketteki düzenlemelere itirazın ortadan kalkması sağlayacak en önemli unsur ise vekillere yönelik kıyak emeklilik maddesi olacak.

  DSP, MHP ve ANAP yönetimleri, kendi gruplarında ayrı ayrı topladıkları imzaları, bugün birleştirerek, TBMM Başkanlığı'na verecekler. Teklifin geçen hafta TBMM Başkanlığı'na verilmesinin planlandığı ancak lider imzalarının eksik kalması nedeniyle ertelendiği öğrenildi. 3 partinin grup başkanvekilleri, TBMM Başkanı Ömer İzgi'yi ziyaret ederek, öneriyi bizzat kendisine verecekler.

  FP açısından teklifin en önemli maddesini partilerin kapatılmasını zorlaştıran düzenleme oluşturuyor. Bu nedenle, Anayasa değişikliği paketinin Anayasa Mahkemesi'nin FP'nin davasına ilişkin kararından önce çıkarılması planlanıyor. Ancak, iktidar ortaklarının hazırladığı pakette yer alan partilerin kapatılmasına ilişkin düzenlemeyi yeterli bulmayan FP, ayrı bir teklifi imzaya açtı.

  İktidar ortaklarının hazırladığı değişiklik paketindeki imza sayısı gerekli olan 184'ü aşarken, FP'nin önerisindeki en büyük sıkıntıyı yeterli imzaya ulaşamamak oluşturuyor. 103 milletvekili bulunan FP'nin, DYP'nin desteği alamaması durumunda, Anayasa değişikliği teklifi için gerekli olan imzaya ulaşamıyor.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı