GeriGündem Milletvekiline 2 yıl hapis
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Milletvekiline 2 yıl hapis

DYP Şanlıurfa Milletvekili Fevzi Şıhanlıoğlu'nun ölümü ile ilgili davada, MHP Milletvekili Cahit Tekelioğlu, 2 yıl 9 ay 10 gün ağır hapis cezasına çarptırıldı.

Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi, DYP Şanlıurfa Milletvekili Fevzi Şıhanlıoğlu'nun ölümü ile ilgili davada, MHP Milletvekili Cahit Tekelioğlu'nu 2 yıl 9 ay 10 gün ağır hapis cezasına mahkum etti.

Mahkeme, MHP Milletvekili Mehmet Kundakçı'nın beraatına karar verdi.

TBMM Genel Kurulu'nun daha hızlı ve verimli çalışması amacıyla hazırlanan İçtüzük değişikliği görüşmeleri sırasında çıkan tartışmalar milletvekillerinin yumruk yumruğa kavgasına dönüşmüştü. Çıkan arbedede DYP Şanlıurfa Milletvekili Fevzi Şıhanlıoğlu, kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti.

Şıhanlıoğlu'nun ölümüne yol açtıkları iddiasıyla MHP milletvekilleri Cahit Tekelioğlu ve Mehmet Kundakçı hakkında dava açılmıştı. Cahit Tekelioğlu'nun cezası dokunulmazlık nedeniyle ertelenecek.

 ÖNCE 10 YIL HAPİS

Mahkeme Başkanı Ömer Yılmaz Çamlıbel, Cahit Tekelioğlu'nun, ''katl kastıyla olmayan müessir fiili sonucu Şıhanlıoğlu'nun ölümüne sebebiyet verdiği, ancak ölümün failce bilinmeyen ve daha önceden var olan kalp damar hastalığının neticesi meydana geldiğini'' belirterek, Tekelioğlu'nun, eylemine uyan TCK'nın ''mevsuf adam öldürme'' başlığını taşıyan 450/2. maddesi yollamasıyla ''kastı aşan adam öldürme'' hükmünü içeren 452/2. maddesi uyarınca, ''suçun işleniş şekli ve özelliği, sanığın kişiliği, suç işleme kastı'' dikkate alınarak takdiren 10 yıl ağır hapis cezasına mahkum edildiğini bildirdi.

AĞIR TAHRİK

Çamlıbel, maktul ve bir grup muhalefet milletvekilinin, Anayasa Komisyonu üyelerine ve sanığa yönelik sözlü ve fiili sataşmalarından sonra 8-10 kişilik bir grubun, Tekelioğlu'nun etrafında yoğunlaşarak darp ettikleri esnada, bu saldırıyı def etmek ve korumak maksadıyla kendisine yumrukla vuran maktule aynı şekilde yumrukla vurmak suretiyle mukabele ettiği ve sanığın maruz kaldığı ağır ve haksız tahrik sonucu müsnet suçu işlediği anlaşıldığını kaydederek, cezasının TCK'nın ''kanuni azaltıcı sebep'' başlıklı 51/2. maddesi gereğince cezanın üçte iki oranında indirilerek 3 yıl 4 ay ağır hapse düşürüldüğünü belirtti.

Başkan Çamlıbel, TCK'nın ''takdiri azaltıcı sebep'' başlıklı 59. maddesi uyarınca da Tekelioğlu'nun, duruşmadaki hal ve tavrı göz önünde bulundurularak, cezasından altıda bir oranında yapılan indirimle toplam 2 yıl 9 ay 10 gün ağır hapis cezasına mahkum edildiğini açıkladı.

Mahkeme Heyeti, MHP Osmaniye Milletvekili Kundakçı'nın ise maktul Şıhanlıoğlu'na müessir fiilde bulunduğuna ilişkin hiçbir delil ve emare elde edilemediği gerekçesiyle beraatına karar verdi.

İddianamede, Tekelioğlu ve Kundakçı hakkında TCK'nın 452/2 ve 463.maddeleri uyarınca 6 yıl 8'er aya kadar ağır hapis cezası talep ediliyordu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle