Gündem Haberleri

  Milletvekili sekreteri ol özel hizmet tazminatını kap

  Hürriyet Haber
  02.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM'de yine personel krizi patladı. Yeni vekillere diğer kurumlardan Meclis'e geçici görevle sekreter getirme olanağı tanıyan TBMM yönetiminin bu kararı, mevcut sekreterlerin isyanına neden oldu.

  150 MİLYON MAAŞ FARKI

  Meclis'te, diğer kamu kuruluşlarından önceki yıllarda geçici görevle gelmiş olan halen 650 civarında sekreter ve memur bulunuyor. Mevcut geçici görevli personelden, kendisini herhangi bir milletvekiline sekreter olarak beğendirenler kalacak.

  TBMM Başkanlık Divanı kararına göre, bir milletvekilinden 15 Temmuz tarihine kadar, ‘‘Ben bu personel ile çalışmak istiyorum’’ diye referans alamayan geçici görevli personel, yerini yeni gelecek olanlara bırakarak eski kurumuna dönecek.

  Kamu kurumlarında çalışan personel için Meclis'e geçici görevle gelmek, aylık yaklaşık 150 milyar lira tutan ‘özel hizmet tazminatı’ ve fazla mesai nedeniyle büyük cazibe oluşturuyor. Örneğin bir bakanlıkta memur olarak çalışan bir personel, herhangi bir milletvekili bulup onun isteği ile Meclis'e geldiğinde, eski kurumundaki maaşını almaya devam ettiği gibi Meclis'ten de her ay yaklaşık 150 milyon lira fazladan para alıyor.

  İLK TORPİL AKBULUT'A

  TBMM'deki yaklaşık 650 geçici görevli personel, şimdi 15 Temmuz'a kadar kendilerine torpil bulma yarışına girdi. Bu torpil bulma yarışının ilk galibi de TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'un özel kalem müdürü Fatih Ören oldu. Ören'in, Meclis'teki yaklaşık 650 geçici görevli personelden birisi olan eşi Aynur Ören, alelacele kadroya alınarak, eski kurumuna gönderilme riskinden kurtulmayı başardı.

  TBMM'de Personel ve Özlük İşleri Müdürlüğü'nden görev yapan Açık Öğretim Fakültesi öğrencisi Aynur Ören kadrosunu aldıktan sonra, Meclis Kütüphanesi'nde görevlendirildi. Ancak kütüphanede bir gün kalan Aynur Ören'in burada sıkılarak eski görevine döndüğü öğrenildi. Aynur Ören'in eşi olan Özel Kalem Müdürü Fatih Ören de, geçen ay ANAP Genel Merkezi'nde çalışırken Akbulut tarafından özel kalem müdürü olarak Meclis'e getirilmişti.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı