Gündem Haberleri

  Milletvekili sayısı seçmen sayısına göre belirlensin

  Şaban SEVİNÇ / ANKARA
  26.12.2001 - 02:00 | Son Güncelleme:

  CHP Lideri Deniz Baykal, ilginç bir öneride bulunarak illerin çıkaracağı milletvekili sayısının nüfusa göre değil, seçmen sayısına göre belirlenmesini önerdi.

  1997 nüfus tespitine göre yapılan 1999 seçimlerinde 30 vekilin haksız yere seçildiğinin ortaya çıkması, 2000 nüfus sayımında da 3.5 milyon hayali nüfus yazılması, tartışmaları hızlandırdı. Baykal, 2000 yılında yapılan ve Türkiye nüfusunu olduğundan 3.5 milyon kişi daha fazla gösteren sayım sonuçlarının gelecek seçimlerde ölçü alınması durumunda Meclis'in tamamen hayali bir duruma düşeceğini öne sürdü. Bunun önlenmesini isteyen Baykal, Milletvekili Seçimi Yasası'nda değişiklik önererek, ‘‘İllerin çıkaracağı milletvekili sayısı, o ilin nüfusuna göre değil, o ilin seçmen sayısına göre belirlensin’’ dedi.

  YENİ SEÇMEN YAZIMI ŞART

  Baykal
  , daha önce TBMM Başkanı Ömer İzgi'nin de dile getirdiği önerisi için şunları söyledi:

  ‘‘Türkiye'nin 2000 yılında yaptığı nüfus sayımı, artık dünyada uygulanmayan bir sistem. İnsanlar evlerine hapsedilerek tek tek sayılıyor. Sonuç malesef tam bir fiyasko oldu. Türkiye şimdi göç olayını, nüfusunun demografik özelliklerini ve kentleşme gibi olguları bilemez bir halde. Asıl tehlike ise gelecek seçimlerde yaşanacak. DİE'nin son bir yıldır bu sayım sonuçlarını düzeltmek için yaptığı çalışma da sağlıklı değil. Yapılması gereken yeni bir seçmen yazımıdır. Ardından da Milletvekili Seçimi Yasası değiştirilerek illerin çıkaracağı milletvekili sayısı nüfusa göre değil, seçmen sayısına göre ayarlanır. Bütün ilgilileri göreve çağırıyorum. Meclis ve hükümet derhal bir hazırlık yapmalı ve seçmen kütükleri yenilenmelidir. Ardından da yasada gerekli değişiklik yapılmalıdır.’’

  HADEP VE AKP'YE DARBE OLUR


  Baykal'ın bu önerisi uygulanırsa, HADEP ve AKP'nin güçlü olduğu Güneydoğu Anadolu'da milletvekili sayılarında büyük düşüşler olacak. Milletvekili dağılımı halen nüfus sayısına göre yapıldığı için çok çocuklu ailelerden oluşan Güneydoğu illeri avantajlı durumda bulunuyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı