Gündem Haberleri

  Milletvekili maaşlarına itiraza Yargı'dan red

  ANKA
  10.07.2007 - 14:44 | Son Güncelleme:

  Ankara 16’ncı İdare Mahkemesi milletvekili maaşlarının ödenmesiyle ilgili yapılan başvuruda ilginç bir karar aldı. Mahkeme iptal davalarının amacının menfaat ihlali olduğunu ve salt vatandaşlık sıfatıyla bu yönde bir davanın açılamayacağına karar verdi.

  Ankara 16’ncı İdare Mahkemesi 4 Temmuz 2007’de yaptığı toplantıda avukat Sedat Vural’ın 22 Temmuz seçimleri öncesi milletvekillerinin 3 aylık maaşlarını peşin almalarıyla ilgili TBMM Başkanlığı işleminin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemini görüştü. Mahkeme iptal davalarında güdülen amacın idari işlemlerin hukuka uygunluğunun, yargı yoluyla denetlenmesi olduğuna dikkat çekerek, “Ancak bu tür bir denetleme isteğiyle rast gele iptal davası açılmasını önlemek için idari işlem ile dava açacak olan kişi arasında menfaat ilişkisi şartı getirilmiş. Her olay ve davada yargı merciine başvuranın menfaatine iptali istenen işlemle ihlal edilip edilmediğinin takdiri de yargı mercilerini bırakılmıştır” dedi.

  İdare Mahkemesi kararında şöyle dedi:

  ASİL VEKİLİ DAVA AÇAMAZ

  “İdari işlemlerin hukuka uygunluğunun yargı yoluyla denetimini amaçlayan iptal davalarında davacının sübjektif ehliyet şartı olan menfaat ihlali koşulunun getirilmiş olması karşısında salt vatandaşlık sıfatı davacıyla hukuka aykırı olduğu öne sürülen işlem arasında menfaat ilgisi kurulması için yeterli görülemez. Bu durumda TBMM başkanlığı tarafından alındığı ileri sürülen dava konusu karar ile davacı arasında yukarıda belirtilen anlamında bir menfaat ilişkisi bulunmadığı, davacının kişisel menfaatinin ihlal edilmediği bu işlemle davacı arasında ciddi ve makul bir menfaat ilişkisinin olmadığı, salt vatandaşlık sıfatının da dava konusu işlemin iptalinde menfaati olduğunun kabulünü gerektirmediğinden davacının dava açma ehliyetinin bulunduğunu kabule olanak yoktur.”

  KARAR KATILIMCI DEMOKRASİYE AYKIRI

  Avukat Sedat Vural, yaptığı basın toplantısında Ankara 16’ncı İdare Mahkemesi’nin kararını değerlendirdi. Vural, “Karar katılımcı demokrasiye ve bu demokrasinin temeli olan millet egemenliğine, Anayasaya aykırıdır” dedi. Vural, “Vatandaşlık sıfatımın dava açmama engel olduğu belirtilmektedir. Bir hukukçu olarak bu kararın üzüntüsü içindeyim” diye konuştu. Vural, Ankara 16’ncı İdare Mahkemesi’nin aldığı kararın Danıştay’a itiraz ettiğini söyledi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı