Gündem Haberleri

  Milletvekili hesabı sil baştan

  Hürriyet Haber
  18.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Meclis, 12 Haziran’da seçim yapılması kararını almaya hazırlanırken, Anayasa Mahkemesi, milletvekillerinin illere göre dağılımının değişmesine neden olacak önemli bir karar verdi.

  Yüksek Mahkeme, CHP’nin, her ilin en az 2 milletvekili çıkarmasını düzenleyen Seçim Kanunu’nun “eşit oy” ve “temsilde adalet ilkesine” aykırı olduğu gerekçesiyle açtığı davada geçen hafta oy birliğiyle kısmen iptal kararı verdi. İptal edilen düzenleme, nüfusa göre tek milletvekili çıkarması gereken illere ayrıcalıklı olarak 2 milletvekili çıkarabilme imkânı veriyordu.

  YSK yeniden belirleyecek

  Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı ışığında, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi nüfus yoğunluğu fazla illerin çıkaracağı milletvekili sayısının artacağı belirtiliyor. Yüksek Seçim Kurulu, Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı ışığında illerin çıkardığı milletvekili sayısını yeniden belirleyecek.

  2009’da Milletvekili Seçimi Kanunu’nda yapılan değişiklikle, kanunun 4. maddesinin 3. fıkrasına, “Nüfusu iki milletvekili çıkarmaya yetmeyen illere, artık nüfus sıralamasında milletvekili sayısını ikiye çıkaramazsa da ikinci milletvekili verilir” hükmü eklendi. CHP düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Yüksek Mahkeme düzenlemeyi anayasaya aykırı buldu ve iptal etti. CHP, düzenlemenin Anayasanın 2. maddesindeki hukuk devleti, 10. maddesindeki eşitlik, 67. maddesindeki, seçim kanunlarının temsilde adalet ve yönetimde istikrar ilkesine göre yapılacağı, 80. maddesindeki, “Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, seçildikleri bölgeyi veya kendilerini seçenleri değil, bütün milleti temsil ederler” maddelerine aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı