Gündem Haberleri

  Milleti rencide etti

  Hürriyet Haber
  21.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Fener Rum Patriği Bartholomeos’un ABD’deki bir TV kanalına yaptğı, ‘Türkiye´de çarmıha gerildikleri’ sözlerini “Türk Milletini Rencide etti. Maksadını aşan bir ifadedir. Umarım açıklama yapacaktır” diye yorumladı.

  Manisa’da AK Parti İl Başkanlığı’nca düzenlenen İl Danışma Meclisi Toplantısı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arınç, şunları söyledi: “Patrik, `Bu hükümet zamanında çok mutluyuz. Bütün dini vecibelerimizi rahatlıkla yerine getirebiliyoruz’ demişti. O gün o şekilde konuşup, bugün böyle diyorsa iki konuşması arasında tezat vardır. Eğer patriğin Türkiye’de bir sıkıntısı varsa bize bunları anlatıp, bizim de bunu öğrenmemiz gerekir.”

  CHP: Yakışıksız sözler

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen de, Bartholomeos’un sözleriyle ilgili, “Patrik kendini büyük bir ızdırap içinde göstermeye çalışıyor. Bu sözleri son derece isabetsiz, yakışıksız, yersiz buluyoruz” dedi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun cevabını da eleştiren Öymen, “Bakan Davutoğlu’nun açıklaması maalesef son derece cılız ve yetersizdir. ‘Patriğin dili sürçmüştür’ diyor. Yani size mi düşüyor Patriği mazur göstermek? Sizin işiniz mi bırakın kendi savunsun” diye konuştu.

  Atina’dan Davutoğlu’na tepki

  Öte yandan Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigoris Delavekuras ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na tepki gösterdi ve şöyle dedi: “Türkiye’nin AB üyeliğini hararetle destekleyen Bartolomeos’un düş kırıklığı bu kadar açık şekilde görülüyorsa, herkesin borcu ve özellikle Patrikhane ile Rum azınlığın karşı karşıya bulunduğu durumdan sorumlu olanların borcu, onun söylediklerini dikkatle dinlemektir.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı