Gündem Haberleri

  Millet dersini verecek

  ANKARA
  07.05.2010 - 01:17 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, “Yapılmak istenen değişiklikle Anayasa Mahkemesi’ni, HSYK’yı Başbakan’ın kişisel hegemonyasına emanet edeceğiz.

  Allah muhafaza. Ancak, umudumu yitirmedim. Hukuk ve siyaset süreçleri inşaallah demokratik bir devlet olmaya yönelik 80 yıllık birikimin israf edilmeyeceği bir noktaya Türkiye’yi taşıyacaktır” dedi. Dün toplanan Parti Meclisi öncesinde soruları yanıtlayan Baykal, şunları söyledi: “Anayasa Mahkemesi, şu ya da bu şekilde aşılacak olursa halk korkusu egemen olmaya başlayacaktır. Hukuk, halkın oyları, referandum ya da millet bu konuda gerekeni söyleyecektir. Ben her ikisine de tam bir güven içindeyim. Bu referandumun kendi tercihleri doğrultusunda sonuç vereceğine yönelik bekleyişlerin hiçbir haklı zemini yoktur. Referandum gerçekleşirse iktidarı çok ciddi bir sürpriz bekliyor.
  Paket referanduma giderse millet AKP’ye dersini verir. İlla ‘Tanklar ve üniformalar darbe yapar’ diye bir şey söz konusu değil. Zaman zaman meşru yollarla iktidara gelmiş olanların, kendilerini iktidara getiren mekanizmaları, Anayasal sistemleri bertaraf ettiklerine, tanık olunmuştur. Türkiye’de de maalesef şu anda hukukun çok ciddi şekilde askıya alındığı açıktır. Bu sürece de bir sivil darbe süreci adının verilmesi yanlış değildir.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı