Gündem Haberleri

  Militanların sorgusu sürüyor

  Hürriyet Haber
  30.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gaziosmanpaşa ve Halıcıoğlu'nda, çevik kuvvet otobüsü ile trafik ekibi otosunu tarayarak iki polis memurunu şehit ettikleri, 14'ünün de yaralanmasına yol açtıkları iddiasıyla dün gözaltına alınan yasadışı TKP/ML-TİKKO örgütü üyesi üç kişinin sorgusu sürüyor.
  Edinilen bilgiye göre 11 ve 20 Aralık tarihlerindeki saldırılarda olay yerine bırakılan örgüt imzalı pankartlardan yola çıkan ekipler, Gazi Mahallesi ve Okmeydanı'ndaki örgüt evlerine operasyonlar düzenledi.
  Operasyonlarda, çevik kuvvet otobüsü ve trafik ekip otosunu taradığından şüphelenilen örgüt militanı Hasan Karakaş ile aynı eylemler sırasında yanında bulunduğu bildirilen Erbil Yıldız ve Şerafettin Yer yakalandı. Operasyon sırasında, biri eylemlerde kullanıldığı anlaşılan iki adet kalaşnikof marka otomatik tüfek de ele geçirilirken, örgüt militanlarıyla bağlantıları bulunabileceği gerekçesiyle, 15 kişi de gözlem altına alındı.
  Örgüt militanlarının, eylem talimatını cezaevlerindeki örgüt liderlerinden aldıklarının anlaşıldığı bildirilirken, sorguları için İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nden 4 gün gözetim süresi alındığı öğrenildi.
  Gaziosmanpaşa'da, Gazi Mahallesi'ne göreve giden çevik kuvvet otobüsünün 11 Aralık 2000 tarihinde taranması sonucu, polis memurları Mehmet Ali Acuz ile Tahir Toka şehit olmuş, 12 polis memuru da yaralanmıştı. Bu eylemin ardından çevik kuvvet polisi, ertesi sabah protesto gösterisi yapmıştı.
  E-5 Karayolu'nun Halıcıoğlu mevkiinde, 20 Aralık 2000 tarihinde yine akşam saatlerinde bir trafik ekip otosuna düzenlenen silahlı saldırıda da, iki polis memuru yaralanmıştı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı