Gündem Haberleri

  Midyat’ta 23 terör kurbanı için anma töreni

  Mehmet Halis İŞ/MİDYAT (Mardin), (DHA)
  08.10.2008 - 14:28 | Son Güncelleme:

  MARDİN’in Midyat İlçesi'ne bağlı Kayalıpınar Köyü'nde 1993 yılında PKK’nın yola döşediği mayının patlaması sonucu ölen 8’i çocuk 23 kişi için köyde anma töreni düzenlendi.

  Kayalıpınar Köyündeki anma töreninde olaydan sağ kurtulanlar 15 yıl önce yaşanan vahşeti bir kez daha hatırladı. Anma töreninde konuşan İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Bahtiyar Yılmaz, PKK’nın terör örgütü olduğunu ve asla bir siyasi oluşum olarak kabul edilmeyeceğini söyledi.

  Midyat Kaymakamlığı ve Garnizon Komutanlığı tarafından Kayalıpınar köyünde düzenlenen anma törenine, Midyat Kaymakamı Mustafa Yılmaz, Mardin 70'inci Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Tayyar Süngü, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Alaattin Katı, Midyat Garnizon Kurmay Albay M. İhsan Tavazar, Belediye Başkan Yardımcısı M. Tevfik Baysal, Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, daire amirleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve köylüler katıldı. Köy meydanında yapılan konuşmaların ve köy çocuklarının okuduğu şiirlerin ardından, ölenlerin ruhuna, ülkenin birlik ve beraberliğine yönelik dualar okundu.

  Anma töreni sırasında, ‘Canımıza kıyan hainlerin elleri kırılsın’, ‘El ele daha güzel yarınlara’, ‘Teröre lanet olsun’, ‘Çocuğunu kaybeden bir anne için her gün ilk gündür, bu ıstırap dinmez’, ‘Bayrak inmez vatan bölünmez’, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ ve ‘Türk Kürt kardeştir ayırım yapan kalleştir’ yazılı döviz ve pankartları taşındı.

  Törende bir konuşma yapan Midyat Kaymakam Mustafa Yılmaz, Devlet ve millet düşmanlarının yıllarca bu topraklar üzerinde nifak tohumları ektiklerini ancak başarılı olamadıklarını ifade etti. Kaymakam Yılmaz, “Bu memleketin hepimizin olduğunu unutmamalıyız. Yapılan bu katliamın acılarını unutmak mümkün değil. Şehit olan bu kardeşlerimizin üzüntüsünü biz de en derinden yaşıyor ve kalbimizde acısını taşıyoruz. Yakınları ve akrabalarının tekrar başları sağ olsun diyoruz” dedi.

  İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Bahtiyar Yılmaz ise, hoşgörü ve kardeşliğin en güzel temsilcisi olan Midyat’ta barış ve kardeşlik ortamını bozmaya yönelik eylemlerini sürdüren ve ülkemizde akan kanla beslenen bebek katilleri olduğunu ifade ederek, “Vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde yaşamasına asla tahammül edememektedirler. Masum vatandaşlarımızı hedef alan bu türden geçmişte olduğu gibi günümüzde de zaman zaman meydana getirmektedirler. Her fırsatta demokrasi ve insan haklarından bahseden eli kanlı terör örgütü mensupları ile onların uzantıları; aslında en temel insan hakkı olan, ‘Yaşama hakkını’ ihlal ederek masum insanları hedef aldılar ve kundaktaki ya da anne karnındaki bebekler dahil birçok insanımızı gözlerini kırpmadan katlederek insanlık suçu işlediler. Terörün acımasız yüzünü gören ve her fırsatta terörü ve terörist eylemleri lanetleyerek karşısında duran başta Kayalıpınarlı kardeşlerimiz olmak üzere siz değerli vatandaşlarımızın geçmişte olduğu gibi bundan böyle de birlik ve beraberlik içerisinde aynı kararlılıkla mücadele edeceğinizden en ufak bir şüphemiz yoktur” dedi.

  Binbaşı Yılmaz, binlerce yıl aynı topraklarda birlik ve beraberlik içerisinde kardeşçe yaşayan bu milletin vatandaşlarını çeşitli bahanelerle birbirine düşürerek ülkemizin bölünmez bütünlüğüne kasteden bu örgütün terörist bir örgüt olduğunu belirterek, “Asla siyasi bir oluşum olarak kabul edilemez. Binlerce yıldır nasıl el ele ve omuz omuza canımızı, namusumuzu, vatanımızı ve bağımsızlığımız iç ve dış düşmanlarımıza karşı savunmuş isek, bundan sonra da aynı kararlılıkla mücadelemize devam edeceğimize kimsenin kuşkusu olmasın” diye konuştu.

  Tören bitiminden sonra şehit ailelerinin yakınlarına Midyat Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nca gıda paketleri dağıtıldı. Ardından köylülerin şehit edildiği yere karanfiller bırakıldıktan sonra tören sona erdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı