Gündem Haberleri

  Midyat, bayramda turist akınına uğradı

  Mehmet HALİS İŞ/MİDYAT (Mardin), (DHA)
  02.10.2008 - 13:54 | Son Güncelleme:

  ORTADOĞU Süryanilerinin merkezi durumunda bulunan Mardin'in Midyat İlçesi, Ramazan Bayramı tatilinde yerli turist akınına uğradı. 12 bin yıllık tarihe sahip olan ve birçok medeniyete beşiklik eden Midyat'a seyahat acenteleri günde ortalama 15 otobüs dolusu turist taşıdı.

  9 günlük tatil süresince 10 bin turistin ziyaret etmesi beklenen Midyat'ta özellikle kuyumcu ve gümüşçüler yoğun turist akınından hayli memnun kalıyor.
  İnanç ve kültür turizminin önemli merkezlerinden Midyat İlçesi, bayram tatili için tur düzenleyen yerli turistlerin gözdesi oldu. Tarihi kiliseleri, camileri ve konakları gezen turistler ayrıca Süryani telkari ustalarının bulunduğu gümüşçüler çarşısından alışveriş yapıyor. Özellikle İstanbul, İzmir, Balıkesir, Adana, Antalya, Mersin ve Ankara'dan gelen turistler, tarihi mekanları gezerek bol bol hatıra fotoğraf çekti. Midyat Kuyumcular Derneği Başkanı Ali Aslan, “Bayram nedeniyle turistler Midyat'ı tercih ediyor.

  Bu yoğunluk 9 günlük tatil süresince günden güne devam edecek. Tatil süresince yaklaşık 10 bin yerli turistin Midyat'ı gezmesini bekliyoruz. Gelen misafirlerin güzel bir bayram geçirmesi ve alışveriş yapabilmeleri için gümüş satan işyerlerini açık bırakıyoruz. Midyat'ın gümüşü hem kaliteli hem de ucuzdur. Bu yüzden gelen turistler çok sayıda takıyı satın alıyorlar. Turistler gezi ve alışveriş yaptığı için memnun, gümüşçü esnaflarımızda satış yaptığı için memnun kalıyor” dedi.

  Midyat Kültür Sanat Yardımlaşma Turizm ve Çevre Derneği (MİDER) Başkanı Ünal Günel ise yüzyıllardır Midyat’ta Süryaniler, Müslümanlar, Yezidiler, Türkler, Kürtler ve Arabların birlikte barış içinde kardeşçe yaşadığına dikkati çekerek, “Bilindiği üzere Midyat'ta yüzyıllardan bu yana Süryaniler, Müslümanlar ve Yezidiler birlikte yaşamakta kendi ibadet, örf, adet ve geleneklerini bir hoş görü ortamında yerine getirmektedirler. Midyat'ı gezip görmek bir ayrıcalıktır. Uzun tatil nedeniyle oluşan bu hareketlilik sevindiricidir. Bunu geziye katılan yerli ve yabancı turistler, döndüklerinde yakın akraba ve dostlarına bu farkı yansıtarak, bu yöndeki akışı devam ettiriyorlar. Bu sevindirici bir gelişmedir. Gelen yerli ve yabancı turistleri insanlarımızın misafirperverliğiyle gelenek ve görenekleri ağırlamaktayız” dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı