Gündem Haberleri

Midilli'de kuş gribi şüphesi!

Ahmet ERTAN/AYVALIK(DHA)
24.01.2006 - 11:50 | Son Güncelleme:

Yunanistan'ın Midilli Adası'nda yayınlanan Demokratis Gazetesi, adada kanatlı hayvanlarda kuş gribi saptandığını duyurdu. Ayvalık Tarım İlçe Müdürü Hüseyin Toker, “Yunanistan'dan Ayvalık'a gelecek yolculara gümrük girişinde dezenfeksiyon uygulaması başlatılacağını belirtti.

Midilli'de günlük yayımlanan Demokratis Gazetesi “Midilli'de kuş gribi korkusu” başlığıyla verdiği haberde adada 42 tavuğun kuş gribi virüsünden öldüğünü duyurdu. Gazete ayrıca ölü bulunan bir horoz ve dört tavuğun ölüm nedeninin de kuş gribi olarak tahmin edildiğini test sonuçlarının beklendiğini yazdı.
 
Aynı gazetede yer alan başka bir haberde Selanik'te de 50 ölü kanatlı hayvanın görüldüğü belirtildi. Haberde, Yunanistan Sağlık Bakanlığı yetkilisi Petros Triandafildos ve Ziraat Bakanlığı Adalar Temsilcisi Evangalyos Basiakos'un Yunan adalarında yaptıkları incelemelerini tamamladıkları ve adaların tümünün kuş gribi tehditiyle karşı karşıya olduğu yönünde tespitlerde bulundukları belirtildi.

KOMŞUYA DEZENFEKSİYON UYGULAMASI

Ayvalık'ta şu ana kadar kuş gribi vakasına rastlanmadığını, bu konuda ilçe genelinde geniş güvenlik önlemleri alındığını söyleyen Tarım İlçe Müdürü Hüseyin Toker, “Midilli'den Ayvalık'a gelecek yolcuları gümrük girişinde ilaçlı suyla dezenfekte edeceğiz” dedi.

Türkiye'de hastalık bulgusuna rastlandığı için Midilli- Ayvalık arasındaki deniz taşımacılığı, 10 günden bu yana talep olmadığı için durma noktasına geldi. Türkiye'de kuş gribi ortaya çıkmadan önce, 3 şirkete ait feribotla haftada yaklaşık bin kişi Ayvalık'a alış- veriş için günü birlik geziler yaparken, geçen hafta Perşembe günü Midilli- Ayvalık seferi yapan Jale Tur Limited Şirketi'ne ait ‘Jale’ adlı feribot, seferini 8 yolcuyla tamamladı. Talep olmadığı için diğer şirketler de Ayvalık- Midilli- Ayvalık seferlerini geçici olarak durdurdu.

Etiketler: son dakika , haberler
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı