GeriGündem Microsoft'tan yeni karar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Microsoft'tan yeni karar

Microsoft firması şimdiye kadar tabu saydığı bir uygulamaya son verdi ve bilgisayar firmalarının, istedikleri takdirde masaüstü ekranından Microsoft programlarına ait ikonları çıkartmalarına izin verdi.

Yeni uygulamaya göre, isteyen bilgisayar yapımcıları, masaüstü ekranından, örneğin, Internet Explorer ikonunu çıkartıp yerine Netscape ikonunu koyabilecek. Microsoft şimdiye kadar üretici firmalara program satarken, kendisine ait ikonların masaüstü ekranından çıkartılmasını kesinlikle yasaklıyordu.

Tekelcilik yaptığı iddiasıyla açılan dava sonunda mahkeme, Microsoft'un rakip firmaların programlarına ait ikonların masaüstü ekranına konmasını engellemesinin haksız rekabet olduğuna karar vermişti. Bunun üzerine Microsoft en son geliştirdiği ''Windows-XP'' işletim programında, masaüstü ekranındaki ikonların tamamını kaldırma yoluna gitti.

İLK TEPKİLER OLUMLU
Microsoft, son açıklamasıyla bir adım daha ileri giderek, bilgisayar üreticilerini masaüstü ekranını düzenleme konusunda serbest bıraktı.

Microsoft'un açıklamasına ilk tepki, Hewlett-Packard (HP) firmasından geldi ve firma sözcüsü Diane Roncal, ''HP'nin karardan memnunluk duyduğunu'' bildirdi.

Sözcü, bununla birlikte firmanın üreteceği bilgisayarların masaüstü ekranına hangi ikonların konacağı ya da çıkartılacağı konusunda bilgi vermedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle