Gündem Haberleri

  Microsoft, Xbox adlı oyunundan zarar edecek

  Hürriyet Haber
  06.11.2001 - 10:32 | Son Güncelleme:

  Microsoft firmasının bir süre sonra piyasaya çıkaracağı XBox adlı video oyunundan, gelecek yıllarda 1 milyar dolar zarar edeceği bildirildi. Microsoft'un bu alanda, ancak 2004 yılında kara geçmesi bekleniyor. XBox, ABD'de 15 Kasım'da piyasaya çıkıyor. Video oyununun Japonya'da Şubat 2002'de, Avrupa ülkelerinde ise Mart ayında piyasada olacağı belirtildi

  Wall Street'in ünlü finans kuruluşlarından Morgan Stanley'in analisti Mary Meeker, ''XBox'un ilk yıllarda ciddi rekabetle karşılaşacağını, ancak uzun vadede kara geçme şansı bulunduğunu'' söyledi. 

  Meeker, müşterilerine yolladığı bir notta, ''Microsoft'un bu alanda, 2004 yılına kadar yaklaşık 1 milyar dolar zarar etmesinin beklendiğini'' kaydetti.


   
  XBox, ABD'de 15 Kasım'da piyasaya çıkıyor. Video oyununun Japonya'da Şubat 2002'de, Avrupa ülkelerinde ise Mart ayında piyasada olacağı belirtildi. Ancak XBox piyasaya çıktıktan 3 gün sonra Nintendo''Game Cube'' adlı yeni oyun konsolunu piyasaya sürecek. Bu 2 yeni oyunun, halen piyasada kendisine çok iyi bir yer yapmış olan Sony'nin ''Playstation 2'' oyunu ile rekabet etmesi bekleniyor. 


  Piyasa uzmanları, Noel döneminde en çok satacak oyunların başında ''Playstation 2''nin geleceğini tahmin ediyorlar.


  Microsoft, satış fiyatı 299 dolar olacak XBox'u tutturabilmek için 500 milyon dolar harcamayı göze aldığını daha önce açıklamıştı. 


  Playstation da 299 dolardan satılırken, GameCube'un 199 dolardan satışa sunulacağı öğrenildi. Microsoft'un, yıl sonuna kadar satıcılara 1.5 milyon adet XBox dağıtması bekleniyor. 
   
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı