GeriGündem Microsoft, VoIP'ye yükleniyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Microsoft, VoIP'ye yükleniyor

Geçen hafta Google'ın VoIP (İnternet üzerinden sesli görüşme) destekli anında mesajlaşma yazılımının deneme sürümünü yayınlamasının ardından Microsoft, İnternet telefonu alanında teknoloji geliştiren Teleo isimli San Francisco tabanlı bir şirketi satın aldı. Microsoft'un bu atılımı, beklenen rekabetin daha kısa bir sürede kızışacağı şeklinde yorumlanıyor.

VoIP (voice over Internet Protocol), bilgisayardan bilgisayara ve bilgisayardan telefona sesli görüşme sağlayan bir teknoloji olarak son birkaç yılda büyük bir atılım gerçekleştiriyor. VoIP piyasası, Skype isimli yazılımının elde ettiği başarı ve popülariteyi takiben pek çok şirketin bu alana yatırım yapmasıyla hızlı bir şekilde büyüyor.

En son Google'ın Talk isimli anında mesajlaşma ve VoIP yazılımının deneme sürümünü geçen hafta yayınlaması, bu alanın büyük bir rekabete sahne olacağı yönündeki beklentileri doğrular nitelikteydi. Geniş özelliklere sahip olmasa da gelecek vaat eden Google Talk'un kullanıcılar tarafından beğeniyle karşılanması, bir hafta sonra Microsoft'un Teleo isimli bir VoIP şirketini satın almasıyla farklı bir boyut kazandı.

Piyasanın lideri Skype

Piyasasının şu anki lideri Skype, 51 milyon kayıtlı kullanıcıya sahip bulunuyor. Skype ayrıca, sesli posta ve telefon şebekeleri üzerinden (bilgisayardan telefona / telefondan bilgisayara) görüşmeler için ücret ödeyen 2 milyonu aşkın kullanıcıya da sahip. Microsoft gibi teknoloji şirketlerinin yanı sıra kablo televizyon ve uydu firmalarının da yakın bir zamanda piyasaya katılması bekleniyor.

Microsft'un Teleo'yu satın alarak MSN portal hizmetlerini genişletmesi ve Messenger anında mesajlaşma yazılımındaki VoIP özelliklerini geliştirmesi bekleniyor. Microsoft'un bu alandaki ilk amacı Skype, Yahoo ve Google gibi giderek piyasada yaygınlık kazanan veya kazanmış olan firmalarla rekabet etmek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle