Gündem Haberleri

  Microsoft ve Yahoo’dan ‘IM evliliği'

  Hürriyetim
  13.10.2005 - 10:14 | Son Güncelleme:

  Microsoft ve Yahoo yaptıkları bir anlaşma ile anında mesajlaşma (IM) ağlarını birleştirme kararı aldı. Bu sayede iki ayrı ağdaki kullanıcılar birbirleriyle iletişim kurabilecek. Anlaşmanın özellikle, anında mesajlaşma piyasasına yeni giren Google’ı kötü yönde etkileyeceği düşünülüyor.

  Sun ve Google’ın geçen hafta yaptığı ortaklık duyurusu büyük ilgi uyandırmıştı. Bu sayede iki şirket, Microsoft’a karşı güç birliğine girerek birbirlerinin yazılımlarını destekleyeceklerini duyurmuştu. Bu hafta ise gene iki büyük şirket arasında büyük bir anlaşma daha gerçekleşti. Bu seferki aktörler Yahoo ve Microsoft.

  Microsoft ile Yahoo arasında gerçekleşen anında mesajlaşma anlaşmasıyla şirketler sohbet ağlarını birleştirecek. Böylece Yahoo Messenger ve MSN Messenger kullanıcıları birbirleriyle iletişim kurabilecekler. Açıklamalara göre anlaşma VoIP hizmetini de barındırıyor. Bu sayede farklı ağlardaki kullanıcılar sesli iletişim de kurabilecek.

   

  Google Talk için kötü haber

   

  Öte yandan bazı söylentilere göre bu anlaşmanın hudutları daha da genişleyebilir. Bu söylentilere göre, Microsoft ve Yahoo arasındaki anlaşmaya dünyanın en büyük İnternet servis sağlayıcılarından birisi olan America Online, AOL Instant Messenger isimli anında mesajlaşma programı ile katılabilir. Microsoft’un America Online ile bu konuda görüştüğü iddia ediliyor.

   

  Bu anlaşmadan ve ileride gerçekleşebilecek olası üçlü anlaşmadan, anında mesajlaşma piyasasına Ağustos ayında giren Google’ın kötü etkileneceği yönünde yorumlar yapılıyor. Ağustos ayında anında mesajlaşma ve VoIP özellikleri barındıran Google Talk isimli yazılımını piyasaya süren Google, gerek otoritelerden gerekse kullanıcılarda pek çok olumlu kritik almıştı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı