Gündem Haberleri

  Microsoft’un tarayıcısına dişli rakip Firefox

  Erdal Kaplanseren / ekaplanseren@hurriyet.com.tr
  25.02.2005 - 01:15 | Son Güncelleme:

  MIcrosoft Internet Explorer’ınızı kurnaz tilki Firefox’la değiştirmeniz için sayısız neden var. Kişisel tercihlerinize göre geliştirebileceğiniz, sadeliği ve çalışkanlığıyla size işlerinizi hızlı biçimde yaptıracak bir İnternet tarayıcısı arıyorsanız kızıl tilkiyi takip edin.

  Tamamen kontrolünüz altında olan bir İnternet deneyimi sunan Firefox’u bu sayıdan başlayarak mercek altına alıyoruz. Yıllardır bizi kendine mahkum eden Internet Explorer’ın hanedanlığı bitiyor.

  Sade, hızlı VE PRATİK

  Açık kaynak yazılımlarının hızla yükselen değerlerine en önemli katkılardan biri olan Firefox, İnternet kullanma seviyesi ne derecede olursa olsun tüm kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak özellikler sunuyor. Üstelik alışılageldik tarayıcı özelliklerini de içinde bulunduran Firefox, yüzlerce yeni fonksiyona rağman hiç de karmaşık değil. Kullanıcılar istedikleri temaları programlarına uygulayabiliyor. Mozilla’nın çok kapsamlı bir eklenti arşivi bulunuyor. Önümüzdeki sayıda kapsamlı olarak inceleyeceğimiz eklentiler ‘Mozilla.org’da ‘en çok yüklenenler’ ve ‘en beğenilenler’ gibi listeler halinde de sunularak kullanıcılara yol gösteriliyor.

  Çoğu kullanıcı için İnternet’e bağlanır bağlanmaz açılan siteler vardır. Örneğin benim bilgisayarımı evde veya işyerinde açar açmaz bağlandığım 10-12 site var. Bu siteleri eskiden her biri ayrı pencerede olacak şekilde açıyordum. Ayrıca kullandığım diğer programlar ve klasör pencereleri yüzünden görev çubuğu ana baba günü oluyordu. Ama artık bu konuda çok rahatım. Çünkü Firefox’a tüm sitelerimi başlangıç sayfası olarak atadım. IE’de tek bir siteyi nasıl başlangıca alıyorsanız, Firefox’ta dilediğiniz kadar siteyi ekliyor ve aynı anda tek pencere içinde sayfa sayfa çalıştırıyorsunuz. Bunu kullanabilmek için ‘Araçlar’dan ‘Özellikler’e girip orada başlangıç sayfasına site adreslerinizi peşpeşe yazıyorsunuz. Adreslerin arasına ‘|’ işaretini koymanız gerekiyor. Klavyedeki ‘>’ ve ‘>’ simgelerini taşıyan tuşu ‘Alt Gr’ basılı haldeyken kullanabilirsiniz. Bu özellik bile tek başına Firefox’u sevdiriyor.

  HIZLI İÇİN İNCE AYAR

  Aşağıdaki yöntemi uygulayarak tilkinizin çok daha hızlı koşmasını sağlayabilirsiniz. Öncelikle boş bir sayfa açıp adres satırına ‘about:config’ yazarak sistem ayarları sayfasına erişiyorsunuz. Altalta dizili satırlardan ‘network.http.pipelining’ ve ‘network.http.proxy. pipelining’ yazanları bulup ‘false’ yazan kısmı ‘true’ şeklinde değiştirmeniz gerekiyor. Ardından ‘network.http.pipelining. maxrequests’ satırını bulup son kısmındaki değeri 30’a çıkarın. Ayrıca bu pencere içinde sağ tıklayıp yeni bir ‘Interger’ açıp isim olarak ‘nglayout. initialpaint.delay’ yazın. ‘Tamam’a tıklayınca gelen ikinci pencereye ‘0’ yazıp onaylayın. Firfox’unuzu yeniden başlattığınızda hız farkını hemen göreceksiniz.

  Siteler tek pencerede

  Çoğu kullanıcı için İnternet’e bağlanır bağlanmaz açılan siteler vardır. Örneğin benim bilgisayarımı evde veya işyerinde açar açmaz bağlandığım 10-12 site var. Bu siteleri eskiden her biri ayrı pencerede olacak şekilde açıyordum. Ayrıca kullandığım diğer programlar ve klasör pencereleri yüzünden görev çubuğu ana baba günü oluyordu. Ama artık bu konuda çok rahatım. Çünkü Firefox’a tüm sitelerimi başlangıç sayfası olarak atadım. IE’de tek bir siteyi nasıl başlangıca alıyorsanız, Firefox’ta dilediğiniz kadar siteyi ekliyor ve aynı anda tek pencere içinde sayfa sayfa çalıştırıyorsunuz. Bunu kullanabilmek için “Araçlar”dan “Özellikler”e girip orada başlangıç sayfasına site adreslerinizi peşpeşe yazıyorsunuz. Adreslerin arasına ‘|’ işaretini koymanız gerekiyor. Klavyedeki ‘>’ ve ‘>’ simgelerini taşıyan tuşu ‘Alt Gr’ basılı haldeyken kullanabilirsiniz. Bu özellik bile tek başına Firefox’u sevdiriyor.  FIREFOX KISAYOLLARI

  CTRL+T: Firefox penceresi içinde yeni bir sekme (tab) açmaya yarar.

  CTRL+W: Program içindeki sekme penceresini kapatmaya yarar.

  CTRL+ENTER: Sonu ‘.com’la biten İnternet sitesi adreslerini tamamlar.

   

  SHIFT+ENTER: Sonu ‘.net’le biten İnternet sitesi adreslerini tamamlar.

   

  CTRL+SHIFT+ENTER: Sonu ‘.org’la biten İnternet sitesi adreslerini tamamlar.

   

  CTRL+J: Firefox’un üstlendiği İnternet’ten dosya yükleme işlerini gösterir.

   

  CTRL+F: Sayfa içinde arama yapma işini gören araç çubuğunu açar.

   

  F11: Firefox penceresindeki araç çubuklarını kaldırıp tam ekran açar.

   

  CTRL+L: Açık sekmedeki adres çubuğunu seçili hale getirmeye yarar.

   

  ALT+HOME: Başlangıç sayfası olarak belirlediğiniz adres ve adresler açılır.

   

  CTRL+TAB: Firefox içindeki sekmeler arasında ileriye doğru gezinmeye yarar.

   

  CTRL+SHIFT+TAB: Firefox’taki sekmeler arasında geriye doğru gezinmeye yarar.

   

  CTRL+1…9: Açık sekmeyi sıra numarasına göre açar. Örneğin CTRL+1 ilk sekmedir.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı