GeriGündem Adem'in Yaratılışı adlı ünlü tablo nerede?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Adem'in Yaratılışı adlı ünlü tablo nerede?

Adem'in Yaratılışı adlı ünlü tablo nerede?

Michelangelo'nun Adem'in Yaratılışı adlı ünlü tablosu, tıpkı birçok Rönesans eseri gibi bir yapının tavanına resmedilmiştir. Günümüzün en önemli ikonlarından biri haline gelen Adem'in Yaratılışı, sayısız kez taklit edilmiş, binlerce esere ilham kaynağı olmuştur. Peki, Michelangelo'nun Adem'in Yaratılışı adlı ünlü tablosu nerededir?

Adem'in Yaratılışı, Vatikan’daki Sistine Şapeli'nin tavanındaki ünlü bir fresktir. Michelangelo tarafından 1511 dolaylarında yapılmıştır. Fresk, Hristiyanlık'ta Kitab-ı Mukaddes'in Yaratılış bölümünde, ilk insan Âdem'e hayat üflenmesi konusunu betimler. Bu betim bugün dünyanın en ünlü betimlemelerinden birisidir ve modern kültüre farklı biçimlerde yansımıştır. Bu freskte Mikalanjelo'nun kendi yüzünü çizdiği düşünülmektedir. Bir diğer görüşe göre reform ve rönesanstan sonra insanın yaratıcıya yabancılaşması resmedilmiştir.

SİSTİNA ŞAPELİ HAKKINDA

 Sistina Şapeli Vatikan'da, Papa'nın resmi ikametgâhı Apostol Sarayı'nda bulunan bir şapeldir. Esasen Cappella Magna olarak bilinen şapel, adını onu 1477 – 1480 yılları arasında restore eden Papa IV. Sixtus'tan aldı. O zamandan bu yana şapel hem dini hem sivil papalık etkinliklerine ev sahipliği yapan bir yer oldu.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle