GeriGündem MHP'nin paşa sekreteri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MHP'nin paşa sekreteri

MHP'nin yeni Genel Sekreteri emekli Tümgeneral Nursafa Pandar, dürüst, ilkeli ve ahlaklı siyasetten asla taviz vermeyeceğini söyledi.

Genel Başkan Bahçeli'nin isteğiyle bu göreve gelen 59 yaşındaki Pandar, ‘‘Daha gencim. Birikimimi hizmet için kullanacağım’’ dedi.

MHP'nin asker kökenli yeni Genel Sekreteri Askeri Yargıtay eski Başkanı emekli Tümgeneral Nursafa Pandar, yeni başladığı aktif siyasi yaşamında, ‘İlkeli ve dürüst siyasetten’ ödün vermeyeceğini söyledi.

Ağustos 2000'deki Yüksek Askeri Şûra kararıyla Askeri Yargıtay Başkanlığı'ndan emekli olan Pandar, emekliliğinden 2.5 ay sonra Türkiye'nin 2'nci büyük partisi MHP'nin Genel Sekreteri oldu. MHP'nin büyük kurultayında Merkez Yönetim Kurulu'na (MYK) seçilen Pandar, ilk MYK toplantısında Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin isteğiyle MHP Genel Sekreteri seçildi.

MHP Genel Sekreterliğini Prof. Dr. Abdurrahman Küçük'ten devralan Pandar, ülkeye siyasetçi olarak hizmet vermeyi hep düşündüğünü belirterek, şunları söyledi:

AHLAKLI SİYASET

‘‘Böyle bir fırsat doğunca, hiç tereddütsüz aktif siyasete girdim. 41 yıllık meslek yaşamıma rağmen, daha çok gencim. Birikimlerimi, siyasetçi olarak ülkeme ve halkıma hizmet için kullanacağım. Partime hem bir siyasetçi, hem de birikimli bir hukukçu olarak hizmet edeceğim. Hukuki konularda da, gerektiği zaman elbette görev alacağım.’’

Pandar, önemli görevini hakkıyla yapabilmek için, konulara vakıf olmak gerektiğini belirterek, ‘‘Program ve tüzüğümüzü dikkatle inceleyeceğim. Genel Başkanımızın konuşma ve ilkelerini kendime rehber edineceğim. Bana verilen bu görevi en iyi şekilde, noksansız yapmaya çalışacağım. Milletimizin arzusu da, dürüst, ilkeli ve ahlaklı bir siyasetin hakim olması. Çabam bu yönde olacak’’ diye konuştu.

ÇOK SÜRPRİZ OLMADI

Pandar, Başkanlık Divanı'nda görev almak istediğini Devlet Bahçeli'ye değil, ama kurmaylarına ilettiğini gizlemedi. ‘‘Sayın Bahçeli, Genel Sekreter olarak düşündüğünü önceden size iletmiş miydi?’’ sorusuna şu yanıtı verdi:

‘‘Hayır söylemedi. MYK toplantısında seçimle Genel Sekreter oldum. Genel Başkanıma ve beni bu görev layık gören tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim. Onları mahçup etmemek için elimden geleni yapacağım.’’

Babamın öğüdü benim rehberim

NURSAFA Pandar, babasının kendisine hep, ‘‘Sen işten korkma, iş senden korksun. İşine dört elle severek sarıl’’ öğüdü verdiğini belirtti. Pandar, 41 yıllık meslek yaşamı boyunca, hep işini severek yaptığını, MHP Genel Sekreterliği sırasında da ‘Baba öğüdü’nü rehber edineceğini söyledi.

Bir işi başarmak için, önce iyiniyetle ve severek başlamanın ilk koşul olduğunu savunan Pandar, askeri hakimliği sırasında böyle davrandığı için ‘dosyaların çabuk bittiğini’ söyledi. Pandar, sevmeden ve sıkıntıyla başlanan işin ‘yorucu ve zor’ olacağını, bitmek bilmeyeceğini vurguladı.

Eşimin yalnızlığı sürecek

GENEL Sekreterliği ‘sürpriz’ karşılanan Nursafa Pandar, bu göreve seçildiğini ilk olarak eşi Selma Hanım'a haber verdiğini söyledi. Bunu sevinçle karşılayan ve başarılar dileyen eşinin, ‘‘Demek, yalnızlığım devam edecek. Hayırlı olsun’’ diye espri yaptığını anlattı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle