Gündem Haberleri

  MHP'li vekilden enerji borsası önerisi

  Hürriyet Haber
  18.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Meclis'te bütçe görüşmelerinde enerji borsası kurulması önerildi. Enerji sıkıntısına vurgu yapılan görüşmelerde, nükleer santralin devreye sokulması da istendi, rüzgar enerjisinden yararlanılması da. Görüşmelerdeki en ilginç fikirlerden biri ise, yurtdışı milletvekilliği önerisi oldu.

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Petrol İşleri Genel Müdürlüğü ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nün 2001 yılı bütçelerinin görüşülmesine başladı.

  TBMM Genel Kurulu'nda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesi üzerinde konuşan MHP Gümüşhane Milletvekili Bedri Yaşar, darboğazı aşmak için enerji borsasının bir an önce kurulmasını önerdi.

  MHP Osmaniye Milletvekili Birol Büyüköztürk de yurtdışına yaşayan Türk vatandaşlarının Türkiye lehine propaganda yapmalarını sağlamak için yurtdışı bölge milletvekillikleri oluşturulmasını önerdi.

  'Elektrik olmayınca web sayfası neye yarar?'

  DSP İstanbul Milletvekili Ahmet Güzel ise ''Elektrik olmadığı taktirde websayfaları, en son teknolojiyle donanımlı fabrikalar ne işe yarayacak?'' diye sordu.

  ANAP İstanbul Milletvekili Bülent Akarcalı, Türkiye'nin, Türk vatandaşlarının ''Vize dilenciliğinden kurtulmasını sağlayacak'' önlemler alması gerektiğini bildirdi. Akarcalı, Bulgaristan'ın vize sorununu ''Şeref meselesi'' yaparak izlediği etkili politika sonucu vatandaşlarına Schengen Vizesi'nin uygulanmamasını sağladığını söyledi.

  'Müstemleke müfettişleri'

  DYP Grubu'nun görüşlerini açıklayan Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Sağlam ise ''İstiklal Marşı'nı söylemeyenlerin bölücülük yapmadığı nasıl düşünülebilir? Belediye başkanlarına büyükelçi muamelesi yapan müstemleke müfettişlerine diyecek bir sözümüz yok mu?'' diye sordu.

  ANAP Aydın Milletvekili Cengiz Altınkaya ise partisinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesi üzerindeki görüşlerini dile getirirken, ülkenin enerji kaynaklarının, özellikle de rüzgar enerjisi kaynaklarının devreye sokulması gerektiğini söyledi.

  DYP Burdur Milletvekili Mustafa Örs ise Türkiye'nin gerekli kontrolleri yaparak ve son teknolojiyi kullanarak artık bir an önce nükleer santrallerden yararlanmaya başlaması gerektiğini ifade etti. Örs, konuşmasında, doğalgaz konusunda sadece Rusya'ya bağlı olmanın yarattığı riske de dikkat çekerek, yeni kaynakların devreye sokulmasının daha yararlı olacağını ifade etti.

  TBMM Genel Kurulu'nda, Dışişleri Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçeleri kabul edildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı