Gündem Haberleri

  MHP'li Kalaycı: Torba yasaya Gökçek maddesi koydular

  Mehmet Kayhan YILDIZ / KONYA, (DHA)
  24.01.2011 - 14:49 | Son Güncelleme:

  MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, kabul edilen ’Torba Yasa Tasarısı’nda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek için bile madde bulunduğunu söyledi. Kalaycı, "Torba Yasa’da bir tane madde var. Sadece Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni kapsıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kamuya olan borç ve alacaklarına takas ve mahsup işletmeyi öngören bir madde var. Biz bunu tüm belediyeleri içeren bir çalışma olsun istedik. Bu ’Melih Gökçek maddesi’ diye anılır dedik. Ama tasarıya kondu" dedi.

  MHP İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenleyen Kalaycı, ’Torba Yasa Tasarısı’ ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bu tasarının her kesimin görüşü alınarak hazırlanmadığını, büyük oranda sermaye kesimlerinin beklentilerini yansıtan öze sahip olduğunu öne süren Kalaycı, hiç aciliyeti olmayan yasalarla birlikte 280 maddeyi geçtiğini anlattı. Kalaycı şunları söyledi:

  "Tasarıda kamu alacaklarının düzenlemesinin yanı sıra, konu ile hiç alakası olmayan bir çok mevzuatta değişiklikler içeren konular yer almıştır. Madde sayısı 280’i geçmiştir. Ne ararsan var. Kimisi ihtiyaçtan kaynaklanan, kimisi de hiç bir aciliyeti olmayan AK Parti’nin kokuşmuş uygulamalarını aklamak üzere bu tasarıya konmuş. Kamuoyunda torba denilen tasarı torba olmaktan da çıkmıştır."

  ’TEKLİFİMİZİ AK PARTİ REDDETTİ’

  Milletvekili Mustafa Kalaycı, tasarı Plan ve Bütçe Komisyonu gündemine geldiğinde aciliyeti olan ve vatandaş tarafından umutla beklenen bazı alacakların yapılandırılması ile ilgili hükümleri içeren ilk 21 maddenin ayrılarak hemen genel kurula sevk edilip yasalaşmasını istediklerini, ama AK Parti grubunun bunu kabul etmediğini söyledi. Tasarının zor durumda olan vatandaşlara kolaylık sağlayacağını düşünerek MHP olarak desteklediklerini kaydeden Kalaycı, daha kapsamlı olması için katkı verdiklerini, olumsuzluk içeren maddeler konusunda uyarılarda bulunarak bazılarının tasarıdan çıkmasını sağladıklarını anlattı.

  ’MELİH GÖKÇEK MADDESİ’

  Tüm çabalarına rağmen tasarıda olumsuz hükümlerin de kaldığını vurgulayan Mustafa Kalaycı, şunları söyledi:

  "Tasarıda olumsuz hükümler de var. İl Özel İdareleri ve belediyelerdeki istihdam fazlası işçilerin Karayolları Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli Eğitim’in taşra teşkilatına kendi rızaları aranmaksızın nakledilmesi söz konusu. Biz ’işçinin kendisinin de muvaffakatı olsun’ istedik. Ama karşı çıkmamıza rağmen tasarıdan çıkarttıramadık ve tasarıda kaldı. Bir de bankaların İstanbul’a taşınma meselesi var. Vakıflar Bankası, Kalkınma Bankası, BDDK, SPK’nın İstanbul’a taşınması ile ilgili kanunlarda değişiklik yapan maddeler tasarıya girdi. ’Bu tasarı aciliyeti olan bir konu değil. Bu tartışılmalı’ dedik. ’Ankara’yı boşaltıp herşeyi istanbul’a taşımak ne dererece doğru, etraflıca tartışıp düzenleme yapalım’ dedik, ama bu tasarıya koydular. Bir de Melih Gökçek maddesi var. Sadece Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni kapsıyor. Belediyenin kamuya olan borç ve alacaklarına takas ve mahsup işletmeyi öngören bir madde var. Biz bunu tüm belediyeleri içeren bir çalışma olsun istedik. ’Bu Melih Gökçek maddesi diye anılır’ dedik. Ama tasarıya kondu."

  PANCAR KOTALARINI ARTTIRDIK

  MHP olarak tasarıya konulmasın vesile oldukları maddelerin de bulunduğunu ifade eden Mustafa Kalaycı şöyle konuştu:

  "Görme özürlüler bankada işlerini yaparken 2 şahit isteniyordu. Bu torba tasarıya, ’görme engelliler kendileri isterse yanında şahit olacak, istemezse şahide gerek kalmayacak.’ Şeker fabrikaları kendi ekim alanları dışında pancar alımı yapabilecek. Eğer kotasını dolduramıyorsa her ilden çiftçi ile sözleşme imzalayıp pancarını alabilecek. Bu düzenleme çiftçinin kota sorununa kısmen de olsa cevap verebilecek. Öğrencinin kredi geri ödemesi 2 yıl sonra başlıyacak ve kaç yıl kredi aldıysa o yıla göre ödeyecek. Eğer askere giderse dondurulacak ve faizsiz bir şekilde asker dönüşü ödemeye devam edecek. Ayrıca okulu uzattığı taktirde bir yıl yine kredi alabilecek."

  BU ÖNERİLERİ KABUL ETTİREMEDİK

  Önerdikleri bazı maddelerin de reddedildiğini anlatan Mustafa Kalaycı, bunları da şöyle sıraladı:

  "Tasarıda yer almayan çiftçilerin tarım kredi kooperatifleri ve Ziraat Bankası’na olan kredi borçları, esnafın, Esnaf Kredi Kooperatifi ve Halk Bankası’na olan borçları, geçmişte çiftçilik ve esnaflık yapan vergi mükellefiyeti ve oda kaydı bulunmakla birlikte Bağ-Kur kaydı yaptırmayanlara bu hizmetlerini borçlandırma hakkı verilmesi, Kredi kartı borçluluları, tüketici kredisi borçluları, çeki karşılıksız çıkanlara verilen adli ve idari para cezaları ve sicil affı çıkarılması gibi konularındaki önerilerimiz hükümet ve AK Parti gurubu tarafından reddedilmiştir."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı