Gündem Haberleri

  MHP'li Gül'ün gazabı

  Hürriyet Haber
  19.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ünlü hocalara suç duyurusu

  TBMM YÖK Araştırma Komisyonu Başkanı MHP'li Mustafa Gül, Türkiye'nin en ünlü rektörleri hakkında suç duyurusu yapılmasını istedi.

  Alt komisyon oluşturarak hazırlaması gereken taslak raporu, danışmanlarıyla birlikte kendisi hazırlayan Gül, taslak raporunda, radikal dinci basının türban yasağını uyguladıkları için ‘‘İki Kemal’’ diye hedef gösterdiği YÖK Başkanı Kemal Gürüz ile İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu hakkında görevlerini kötüye kullandıkları iddiasıyla suç duyurusu yapılmasını istedi.

  Taslak raporda, eski YÖK Başkanı Hacettepe ve Bilkent Üniversiteleri'nin kurucusu Prof. İhsan Doğramacı hakkında da, Bilkent'teki kamu arazilerinde kooperatifler aracılığıyla usulsüzlük yaptığı iddiasıyla suç duyurusu istendi. Gül, ayrıca yine türban yasağında taviz vermeyen İnönü Üniversitesi Rektörü Ömer Şarlak ile İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Bülent Berkarda hakkında da suç duyurusunda bulunulmasını istedi.

  Raporda ÖSYM Başkanı Fethi Toker hakkında da geçen yıl üniversite sınav sorularının çalınması nedeniyle suç duyurusu yapılması isteniyor.

  Gül'ün suç duyurusunda bulunmak istediği bu rektörlerin hepsinin de özellikle türban nedeniyle FP ve radikal dinci basının hedefindeki isimler olması dikkat çekti. Gül, raporu incelenmeleri için YÖK Araştırma Komisyonu üyelerine gönderdi. Üyeler bu taslak raporu inceleyerek görüşlerini 24 Mayıs günü toplanacak komisyonda dile getirecekler. Raporun MHP, FP ve DYP'li üyeler tarafından desteklenmesi, DSP'lilerce reddedilmesi bekleniyor. ANAP'lı komisyon üyelerinin takınacağı tavır ise bu aşamada bilinmiyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı